Pazar müşterisi tanzim istiyor

Meyve-sebze fiyatlarındaki yükselişe karşın Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek’in “Tanzim satışa başlarım” resti semt pazarlarında da memnuniyetle karşılandı. Pazara gelen vatandaşlar indirimleri dört gözle beklediklerini söyledi

Pazar müşterisi tanzim istiyor
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, el yakan sebze meyve fiyatları konusunda esnafı uyararak "Tanzim satışa başlarım" demesi Ankara'daki tüm pazar ve sebze-meyve hallerinde büyük ses getirdi. Tanzim satışına sıcak bakan vatandaşlar, Başkan Gökçek'e destek bildirmeye devam ediyor. Uyarı üzerine fiyatların yakında düşeceğini belirten pazarcı esnafı ise "Bugün bazı ürünlerimizde 1-2 lira fark oluşmaya başladı bile. Hele havalar biraz daha ısınsın, bize biraz daha süre" dedi. İşte Cuma günü Keçiören'de kurulan pazarlardaki vatandaş ve pazar esnafının görüşleri:

'Köyde para etmiyor, burada pahalı'
Melahat Gündüz: Ben Ayaş'ın Sinanlı köyündenim. Bu sebze meyveler yerinde para etmiyor ama buraya pazara geldi mi ateş pahası. Buraya geldi mi kurtlar yiyor, komisyoncular mı fazla alıyor artık bilmiyorum ama ben köylüyüm biliyorum. Ucuzlayacak diyorlar ama bakalım göreceğiz. Benim maaşım 1150 lira. Demin 100 lira doğalgaz yatırdım şimdi 50 lirayla pazara geldim. 50 lirayla ne alınırsa artık… Tanzim açılıp daha uygun fiyatlara satılacaksa iyi olur tabi.

Uygun fiyat neredeyse biz oraya
Gökmen Erdoğan: Fiyatlar ucuzluk anlamında biraz fark etmeye başladı. Geçen hafta aldığımı şimdi 1-2 liraya daha uygun aldım. Bugünlerde tanzim konusu tartışmaya açıldı. Valla ben bir vatandaş olarak kaliteden de ödün verilmemesini istiyorum. Eğer aynı kalitede ürünler satılacaksa tanzimmiş, pazarmış anlamayız. En uygun fiyat neredeyse biz oraya koşarız.

'Şimdilik tadımlık alıyoruz'
Ayşe Altuğ: Bugün torunumu da alıp pazara koştuk. Çocuklar da en çok meyve seviyor biliyorsunuz. Çilek, erik, kayısıya bayılıyorlar. Bu fiyatlarla da ne kadar alabilirsin ki. Ancak tadımlık alabiliyoruz. Havalarla olacak bir iş mi göreceğiz bakalım. Tüketici cebini düşünür. Tanzimde fiyatlar daha uygun olacaksa tabi ki oraya da gideriz.

Taze fasülye bir kaç haftaya yüz güldürecek
Pazarcı esnafı Vehbi Dinç: Diğer esnaf arkadaşlarıma ben de katılıyorum. Mesela şuan bu önümde gördüğünüz taze fasulye geçen hafta 10 liraydı. Taze fasülye 10 liradan 6 liraya düşmüş durumda. Bu fiyatlar mevsime göre değişiyor. Havalar ısındıkça düşüş mutlaka olur. Şimdi 6 liraysa yarın 3-4 lira olur. Ve bu düşüşler devam edecek, taze fasülye 6 liradan da aşağı fiyatlara düşecek.

'Domates, biber, salatalık yakında 1 TL'den satılır'
Pazarcı esnafı Ali Öztürk: Biraz klasik olacak ama gerçekten kışın sert ve bol kar yağışlı geçmesi meyve ve sebze fiyatlarını olumsuz etkiledi. Çünkü yeteri kadar ürün olmazsa tabi olarak fiyat pahalı olur. Ama vatandaşımız hiç merak etmesin. Domates, çilek, salatalık, biber hepsi indirime doğru gidiyor. Domates, biber, salatalık hepsi 1 liraya düşer. Geçen yıl o fiyatlarda satmıştık.

Fiyatlar mevsim normallerine inmeli
Gül Yurdakul: Pazarda fiyatların ucuzlamaya doğru gittiğini hissetmeye başladık. 6-7 lira olan domatesin en azından mevsimsel değeri olan 2 liraya inmesini bekliyoruz. Her sebze ve meyve mevsiminde yenmesi gerekiyor. Şuanlık fiyatlar yeterli olmayabilir ama bundan sonrasını artık zaman gösterecek. Önümüzdeki süreçte indirimleri dört gözle bekliyoruz.
BİZE ULAŞIN