Müzikle gelen ikinci bahar

Hayatını adadığı müzik sayesinde kanseri yenen mühendis Kadir Çelik: 6 yıl süren zorlu süreçte tek ilacım dört elle sarıldığım müziğim oldu

Müzikle gelen ikinci bahar
Ailesinin istediği gibi mühendis oldu ancak gönlü hep müzikte kaldı. Tutkusu ağır basınca memuriyetten istifa edip kendisini sahnelere attı, müzik için her şeyden vazgeçti Kadir Çelik. Bir gün çok sevdiği şarkılarını söylerken sahnede bacakları tutuldu, sendeledi. Hastaneye gittiğinde kanser olduğunu öğrendi.

MÜZİKLE BAŞARDIM
Çelik, kansere gülümseyerek kafa tutup, hastalığı ile dalga geçenlerden. Birçok insanın aksine lösemi teşhisi konulduğunda "ölecek miyim?" sorusunu sormak yerine piyanonun başına oturup müzik yapmış. "Yıllarımı ona adamıştım, o da bana hayatımı verdi" diyen Çelik, 6 yıl süren tedavi sürecini SABAH Ankara'ya anlattı. Çelik, "Elektrik mühendisiyim, aynı zamanda müzisyenim. Hastalıkla 6 yıl mücadele ettim. Hastalığı ilk sahnede anladım. Yarım metre yüksekliğinde sahne platformu vardı. Sahnede sendelemeye başladım, düşecek gibi oldum. Baş dönmesi değildi bu, bacaklarım çözülüyor gibi oldu. Doktora gittiğimde "Kadir bey lösemi hastasısınız" denildi. Hiçbir şey hissetmedim, sustum sonra gülümseyerek 'Grip gibi bir şey bu da. Nasıl olsa geçecek' dedim. Hemen eve geldim, hisli dostumun, piyanomun başına oturdum. Bildiğim tüm şarkıları çalmaya başladım, saatlerce bu şekilde devam etti ta ki oğlum İlkan'ın beni sarsarak 'Baba delirdin mi kansermişsin bu neşe niye' sözlerine kadar" dedi.

HER NOTA BİR ŞİFA
Yaklaşık 40 yıldır profesyonel olarak müzisyenlik yaptığını belirten Çelik "Bu kapkara günlerde her nota bir şifa oldu. Grip olmuşum gibi düşündüm. Nasıl olsa bu hastalığın çaresi vardır. Doktorlarıma da son derece güvendim. Bütün tedavilerim Kamu Hastaneleri 3. Bölge Genel Sekreterliği Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde devam etti. Aynı yaşantımı devam ettim. Kanserle birlikte müziğe daha fazla bağlandım. Ben çeşitli sebepler nedeniyle bu derdi 6 yılda yendim, zorlandım, acı çektim ama hiç mutsuz olmadım çünkü biliyordum kanseri yenecektim. Yoğun bir tedavi başladı ve kardeşimin iliği ile hayata tutundum" diye konuştu.

EN SEVDİĞİNİZ ŞEYE TUTUNUN
Artık sağlığına kavuşan 64 yaşınraki Kadir Çelik kanser hastalarına "onu alt etmek için en sevdiğiniz şeye tutunun" önerisinde bulundu. Çelik, "Ümidimi hiç kaybetmedim. Hasta olanlara tavsiyem kesinlikle umutsuzluğa kapılmasınlar. Günlük hayatlarına hiçbir şey yokmuş gibi devam etsinler. Kanseri yenmemde, kardeşimden gelen ilik, eşimin desteği, doktorlarımın özverisi ve müzik etkili oldu. Hasta olmak bana yaradı bile diyebilirim çünkü en çok istediğim albümü yaptım. Baktım notalar bana iyi geliyor evin bir odasını stüdyoya çevirdim" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN