Süre uzatıldı kriz önlendi

Enerji Kimlik Belgesi uygulamasına başvurular 2020’ye kadar uzatıldı. Emlak uzmanları “Sürenin uzatılması alım-satımda yaşanacak krizi önledi” dedi

Süre uzatıldı kriz önlendi
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, mevcut binalar için 2 Mayıs'tan itibaren zorunlu hale getirdiği Enerji Kimlik Belgesi (EKB) uygulaması, Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeyle 1 Ocak 2020'ye kadar ertelendi. Sürenin uzatılmasıyla birlikte EKB almış binaların azlığı sebebiyle Ankara emlak ve konut sektöründe yaşanabilecek bir krizin de önüne geçilmiş oldu. Binalar veya bağımsız bölümlere ilişkin alım, satım ve kiraya verme ile ilgili iş ve işlemlerde enerji kimlik belgesi düzenlenmiş olması şartı aranacak uygulamaya Ankara'da toplam sadece 48 bin 736 binanın geçtiği öğrenildi.

2020'YE HAZIR OLMALIYIZ
Ankara Emlakçılar Odası Başkanı Hacı Ali Taylan, Ankara'daki binaların yüzde 95'inin EKB uygulamasına geçmediğine vurgu yaptı. Taylan, "Sürenin uzatılmış olması oluşacak mağduriyetlerin önüne geçilmesi için bizim de beklediğimiz çok önemli bir adım. Devletimize göstermiş olduğu bu kolaylıklar için teşekkür ediyorum. Biz de üzerimize düşen görevi yapmalı, bu EKB sistemini vatandaşlara anlatmalı, bu konuda onları bilgilendirmeliyiz. Gerek TV reklamlarıyla, spotlarla, haberlerle kamuoyunu yoğun bir şekilde bilgilendirmeliyiz. 2020'de geçilecek sistem için bu sefer hazır olmak zorundayız" dedi.

EKB KARTI 30 TL'YE 15 GÜNDE ALINABİLİR
Belgenin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na bağlı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş şirketlerce verildiğini söyleyen Taylan, "Bu belgenin fiyatı da 30 TL. Belgeyi almak için tüm bina ile alakalı bir kat maliki gidebilir ama bunu yöneticinin yapması daha doğru olacaktır. EKB için müracat ettiğinizde 15-21 gün arasında bir bekleme süresi oluyor. Bu süre de çok fazla. Bu belge de diğer işlemler gibi 5 dakikaya indirilebilir" dedi.
BİZE ULAŞIN