Altındağ’daki büyük dönüşümün hikâyesi

Altındağ’daki büyük dönüşümün hikâyesi

Altındağ Belediye Başkanı Tiryaki, 2016’yı değerlendirdi. İlçedeki dev dönüşümü halkla birlikte gerçekleştirdiklerini vurgulayan Tiryaki, “1 yılda 3 bin kaçak yapıyı yıktık” dedi

  • Ankara Başkent
  • Pazar 01.05.2017
Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, her yıl nisan ayında yaptığı ve geçmiş bir yılı değerlendirdiği toplantıyı bu kez Cemil Meriç Kültür Merkezi'nde gerçekleştirdi. Sahneye ellerinde Türk bayraklı çocuklarla çıkan Tiryaki, sunumdan önce konuşmasına, 1990 yılındaki Kaymakamlık yıllığına yazdığı İsmet Özel'in "Esenlik Bildirisi" şiirini okuyarak başladı. Tiryaki, "2016'yı da yüzümüzün akıyla tamamladık. Gelecek nesillerin mutluluğu için çalışıyoruz. El ele verdik ve güçlü bir Altındağ'ı inşa ettik. Güçlü Altındağ için çalışmayı sürdüreceğiz" dedi.

İŞE BELEDİYEDEN BAŞLADI
Uyguladıkları "Değişim Yönetim Modelini" anlatan Tiryaki, "1900'lerde Cumhuriyeti kuranların yaşadığı yerdir Altındağ. Ancak 1950'ler 1960'lardan sonra ne yazık ki kaderine terk edilmiş bir Altındağ manzarası ile karşılaşıyoruz. Göreve geldiğimiz ilk yıllarda Altındağ'ın darboğazlarını aşmak için yapılması gerekenleri analiz ettik. Belediyenin baştan aşağı yeniden yapılandırılması gerekiyordu. Bu nedenle de 'Değişim Yönetim Modeli'ni uygulayarak hem Belediye hem de Altındağ ve Altındağlılar için fiziki ve sosyal dönüşümü başlattık. Bizim bile hayal etmediğimiz kadar çok değişti. Altındağlılarla el ele verdik ve güçlü bir Altındağ inşa ettik" şeklinde konuştu.

BORÇSUZ BELEDİYE OLUŞTURDU
Hiçbir kurum, kuruluş veya firmaya borcu olmayan, hiçbir kurum kuruluştan da borç almayan bir belediye oluşturduklarını vurgulayan Tiryaki: "Belediye gelirlerimizi artırdık, 2016 yılında 245 milyon 817 bin liralık gelire sahip, büyük yatırımlara imza atan güçlü bir belediye haline geldik. Altındağ Belediyesi hiç borcu olmayan hatta bütçe fazlası veren, bütçesinin yarısını reel yatırıma harcayan bir belediye haline geldi" diye konuştu.

ÇİNÇİN'DEN GÜLTEPE MAHALLESİ'NE
Üzerinde büyük bir hassasiyetle çalıştıkları en önemli işin imar çalışmaları olduğunu vurgulayan Tiryaki, 2005 yılından bugüne 42 binden fazla gecekondu yıktıklarını söyledi. Tiryaki şöyle konuştu: "Sadece 2016 yılında 3 bin civarında kaçak yapı yıktık. 22 kilometre yeni yol açtık. Altındağ'a büyük bulvarlar kazandırdık. Bugüne kadar açılan yol uzunluğu 374 kilometreye ulaştı. 2016 yılında 800 inşaat ruhsatı verdik. Bugüne kadar 13 bin 468 kişi tapularına kavuştu. Ankara'nın ve Altındağ'ın en sorunlu bölgesi olan Çinçin tarih oldu. Çinçin'den Gültepe Mahallesi'ne uzanan bir başarı hikâyesi yazdık. Çinçin 4. etapta konut çalışmalarımız başladı. 2016 yılında Çinçin'e bir yüzme havuzu ve kadın kültür merkezi kazandırdık. Yine Çinçin'e bir anaokulu yaptık. Park çalışmalarına özel önem verdik. Yeşil bir Altındağ için toplamda 45 büyük parkı Altındağ'a kazandırdık. 2016'da 6 yeni cami yaparak, yaptığımız camilerin sayısını 11'e çıkardık." Hamamönü, Hamamarkası ve Altınköy Açık Hava Müzesi gibi hayata geçirdikleri örnek projelerden de bahseden Tiryaki, "Ankara'nın merkezinde doğal, samimi, nefes alınan bir köy ortamı oluşturduk. 2016 yılında Altınköy içerisinde 5 adet butik otel yaptık. İnşallah yakında açacağız. Yine Altınköy içinde büyük bir at maneji ve ahırı yaptık. Çok yakında onu da açacağız. Yavrularımız gelip burada ata binebilecek" diye konuştu.

EĞİTİM VE SAĞLIKTA DEV YATIRIM
Sağlık ve eğitim alanında da önemli yatırımlar gerçekleştirdiklerini belirten Tiryaki, "Bu yıl, 7 aile sağlığı merkezi inşa ettik. İhtiyacı olan bütün mahallerimize de yapmaya devam edeceğiz. Ayrıca 2016 yılında Altındağ'a 9 milyon lira değerinde bir lise kazandırdık" ifadelerini kullandı. Sunumun sonunda 2017 projeleri de anlatan Başkan Tiryaki, bu yıl Altındağ'a 112 Acil servis istasyonları kuracaklarını söyledi.
BİZE ULAŞIN