Altındağlı çocuklar mangala oynadı

Altındağlı çocuklar mangala oynadı

Özbeöz Türk strateji oyunu mangala Altındağlı gençler arasında hızla yayılıyor. Altındağ Belediyesi’ne bağlı 17 Gençlik Merkezi arasında düzenlenen Mangala Turnuvası’na katılan 32 öğrenci hem yarıştı hem de eğlendi

  • Ankara Başkent
  • Pazartesi 09.05.2017
Sakalar, Hunlar, Göktürkler, Selçuklular ve Osmanlı döneminden günümüze kadar gelen Türk zeka ve strateji oyunu mangalayı uzun zamandır oynayan Altındağlı gençler, düzenlenen turnuvada hünerlerini sergiledi. Gençlerin fiziki ve zihinsel gelişimine büyük önem veren Altındağ Belediyesi, gençlik merkezleri arası mangala turnuvası düzenledi.

"İLK BAŞTA BİRAZ ZOR GELDİ"

Gültepe Orhan Gazi Gençlik Merkezinde gerçekleştirilen turnuvaya Altındağ Belediyesine bağlı 17 gençlik merkezinden 32 öğrenci katıldı. Turnuvada mangala tarihinin anlatıldığı bir video gösterimi de yapıldı. Video gösterimini aileler de büyük bir dikkatle seyretti. Turnuvada 1. olan Feridun Çelik Nuri Pakdil Gençlik Merkezi üyesi Suat Can, "Oyunun kurallarını anlamak ilk başlarda biraz zor geldi. Zamanla kuralları öğrendim ve yeni stratejiler üretmeye başladım. Kimi zaman rakibimi yendim kimi zaman yenildim. Mangala bana sabırlı olmayı ve rakibime saygı duymayı da öğretti. Yenildiğimde rakibime kızmıyorum. Yeni stratejiler geliştirerek tekrar oynamak istiyorum. Bu durum oyunu benim için daha zevkli bir hale getiriyor" diye konuştu. Turnuvada 2. olan Feridun Çelik Nuri Pakdil Gençlik Merkezi üyesi İpek Usta ise mangala oyunuyla ilk defa gençlik merkezinde tanıştığını belirtti. Arkadaşlarıyla birlikte gençlik merkezinde mangala oynayarak keyifli vakit geçirdiğini söyleyen İpek Usta, centilmence bir turnuva olduğunu söyledi. İpek Usta, tüm Altındağlı çocukları gençlik merkezlerine davet ederek kendilerine bu imkanı sunan Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki'ye teşekkür etti.
BİZE ULAŞIN