Olimpiyatlarda hedef madalya

İslam Olimpiyatları için Bakü yolcusu olan kadın milli sporcumuz Canan Türkoğlu Yavuz, ata sporumuz atıcılıkta madalyayı hedef aldı

Olimpiyatlarda hedef madalya
Türklerin ata sporu olan atıcılık branşındaki kadın milli sporcularımızdan Canan Türkoğlu Yavuz bu sene dördüncüsü düzenlenecek İslam Olimpiyat Oyunları'nda yarışacak. 12-22 Mayıs'ta Bakü'de düzenlenecek olimpiyatlar öncesi Sabah Ankara'ya konuşan Yavuz, atıcılığa başlama hikâyesini, hedeflerini ve ata sporumuz olan atıcılığın Türkiye'deki son durumundan bahsetti.
Bu spora nasıl başladınız?
Çok küçük yaşlardan beri spor yapıyorum. 24 yaşına kadar bil fiil tekvando branşıyla spora devam ettim. Orda da güzel derecelerim, başarılarım vardı. Ama sakatlık sebebiyle bırakmak zorunda kaldım. Gazi BESYO'da antrenörlük bölümü okurken atışla tesadüfen tanıştım. Arkadaşların okuldaki poligonu aktifleştirmek için kurulan atış topluluğuna çağırmaları üzerine katıldım. Teknik bilgiler verildikten sonra hemen hemen ilk atışlarımın hepsini hedef sisteminde atılması gereken bölgenin içine attım.
Şu ana kadar elde ettiğiniz başarılardan bahsedebilir misiniz?
Bir süredir Türkiye'de birincilik, ikincilik puanlarımı artırarak devam ederek üç yıl sonra Türkiye rekoru kırdım. Üç yıldır da kimse kıramıyordu, bu senenin başındaki ilk müsabakada kendi rekorumu kendim kırdım. Türkiye rekorunda çıkayı yükselttim. Biz Final sonucuna göre biz madalya alıyoruz. Rekor attığım puan da yurtdışında derece getirecek puandı.
Peki bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?
Öncelikle kendi antremanlarımda attığım puanları yarışmalarda atmak istiyorum. Yarışmalarda o puanları gördükten sonra yurtdışında da dereceler çok rahat gelecek. Kendi puanlarımın üzerine koyarak gitmek ve yurt dışında belirli klasmana oturup orda derecelerimi orada devam etmek. Ve en önemlisi ülkemiz için 2020 olimpiyatlarını kotaya almak. Hedef 2020 olimpiyatlarına katılmak ve tabii ki derece almak.
Türkiye'deki atıcılık sporunu ve bu spora olan insanların bakışını, ilgisini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bu spor branşıyla uğraşan insanlar askerler polisler onların yakınları oluyor genelde. Artık yeni yeni özellikle son iki, iki buçuk senedir sivil halka inmiş durumda. Federasyonun reklam teşvikleri tanıtımlarıyla birlikte atıcılık sporu da sivileşiyor. Sivilleşmeli de zaten çünkü ata sporumuz.
Bu sporu bir kadın olarak da icra ediyorsunuz. Bu konuda bir şeyler söylemek ister misiniz?
Bazen görüyorum değişiklik olsun diye atış yapmak için erkekler eşleriyle geliyorlar. Eşi 'Silah mı yok yok ben yapamam' diyor. Bu son derece yanlış. Bizim Türk kadınlarının geçmişte kahramanca hareketler sergilemesinden kaynaklı çok güçlü bir kadın portfolyömüz var. Özellikle kadınların anatomisi bu spor için çok uygun. Bu yüzden özellikle bu sporu kadınlara öneriyorum. Atıcılık branşıyla uğraşan kadınlarımızın sayıları kesinlikle artmalı. Sadece kadınların değil herkesin silah kullanımı konusunda eğitim alması gerektiğini düşünüyorum.
BİZE ULAŞIN