Ankara Müftüsü’nden ramazan uyarıları

Ankara Müftüsü’nden ramazan uyarıları

Bu yıl ‘Her canın hakkı var, bu ramazan her zaman’ sloganı ile yola çıktıklarını söyleyen Ankara Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu ramazanda sosyal hayatımızda nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlattı

Ankaralıların huzur, güven ve ibadet dolu bir ay geçirmesi için İl Müftülüğü gerekli hazırlıklarını tamamladı. Ankara Müftüsü Sönmezoğlu ile başkentteki yapılanları ve yapılacakları konuştuk. Ankaralıların maneviyat dolu bir ay geçirmesi için çeşitli hazırlıklar yaptıklarını belirten Sönmezoğlu, "Ankara'da yaklaşık 3 binden fazla camide, 3 bin 600 imam hatip ve müezzin kayyımla halkımızın ibadet hayatına katkıda bulunacağız" dedi.

DÜNYAYA İYİLİK YAYILSIN
Sönmezoğlu, "Kadın-erkek, genç-yaşlı, engelli-engelsiz herkes huzur ve huşu içerisinde ibadetlerini yerine getirecek" dedi. Sönmezoğlu, "Tüm camilerimizde teravih namazları kılınıyor, mukabeleler okunuyor. Ramazan ayı Kur'an ayı bir şekilde vatandaşlarımızı onunla buluşturmaya çalışıyoruz. Ankara'da tüm müftülük çalışanı olarak hazırız, bu kutsal ay ahenkle başladı aynı heyecanla sürüyor. 25 ilçede din görevlisi arkadaşlarımızla Ankaralıya hizmet ediyoruz." diye konuştu. Ankara'da çok yoğun bir Ramazan ikliminin yaşanacağını vurgulayan Sönmezoğlu, "2 bin 484 camide mukabele okunuyor, 20 camiye mahya asıldı, 43 camide hatimle teravih namazı kılınacak, 20 caminin her gün müştemilatında iftar verilecek. Yanı sıra 881 camii Kadir Gecesi'nde sabaha kadar açık tutulacak ve 51 camimizde de Sakal-ı Şerif ziyareti yapılacak. 105 camide itikaf yapılacak" dedi. Sönmezoğlu şunları kaydetti:

UZAK TUTMAYIN

ŞEHİT YAKINI-GAZİ PROGRAMI: Ülkemizde çok yaralı insan var, patlamalar, terör ve 15 Temmuz vs gibi. Onlar için müftülük olarak ramazanda fazlaca program yapacağız, bira araya gelip, yanınızdayız diyeceğiz. Bu ramazanda farklı olarak şehit ve gazi yakınlarımıza programlarımız, desteklerimizi artırdık. Çocuk evleri ve yetimlere de yine bu yıl hizmetlerimizi artırdık. Vatanın devamı için can veren şehitlerimizi ve fedakâr gazilerimizi unutmayalım. Bu kapsamda 5 bin hatim okunmaya başlandı. Ülkemizde misafir olan mülteci kardeşlerimizi sofralarımızdan uzak tutmayalım.

SOSYAL MEDYAYA DİKKAT
Orucumuzu zedelememek ve diğer insanları paylaştığımız yiyeceklerle incitmemek adına sosyal medyaya dikkat edelim. Paylaştığımız yiyecekler bir başkasının sofrasında olmayabilir. Onun gözü kalırsa, ihtiyacı olan bir şeye ulaşamazken bir zevk sefa içerisindeysek bu uygun bir şey değil. Mümkün mertebe paylaşımlarımıza özellikle bu ayda dikkat edelim. Ekmek bulamayan insanların olduğunu akıllardan çıkarmayalım.

ÜÇ GÜNDE SORU YAĞDI
Günde sadece Ankara'dan 800'den fazla soru alıyoruz. 4 arkadaşımız gün boyu sorular yanıt veriyor ancak ciddi bir soru talebi var. Şehir dışından hatta yurtdışından bile arıyorlar. Ağırlıklı olarak orucu bozan şeyleri soruyorlar ancak şeker hastalarından çok ciddi orada soru geliyor. "Akupunktur, kan aldırma, dolgu yaptırma" orucumu bozar mı gibi soruların yanında bir de "doktora gittiğimde ya da elim kanadığında orucum bozulur mu?" gibi ilginç sorularda geliyor.
BİZE ULAŞIN