Mogan’da iki gemiyle temizlik

Bakanlığın gönderdiği iki geminin montajının ardından Mogan’da temizliğe başlandı. ‘UDBH’ kıyıdaki dip çamurunu ortaya çekecek, ‘İmbat’ dışarı atacak

Mogan’da iki gemiyle temizlik
Gölbaşı'nın 25 yıllık özlemi olan Mogan Gölü'nün temizliğine İmbat ve UDBH adlı gemilerle Atatürk Sahil Parkı kıyı kesiminden başlandı. Temizlik çalışmalarını yerinde inceleyen Belediye Başkanı Fatih Duruay, "İmbat tarama gemisi kıyılara yanaşamıyor. Bu yüzden gölün sonundan başlayıp Sahil Parka doğru gelerek temizlemeye başlayacak. O yüzden şu anda UDBH tarama gemisi, borular yardımıyla kıyılarda bulunan mırıkları gölün ortasına çekiyor. Ardından da gölün ortasında biriktirilen çamurun İmbat gemisiyle gölün dışındaki alana çıkarılması sağlanacak" dedi.

DÜNYANIN EN BÜYÜK PROJESİ
Mogan Gölü'nü temizleme işinin dünyanın en büyük projelerinden olduğunu belirten Duruay, "Şantiye alanı gidilip görüldüğü zaman gerçekten büyük bir iş olduğu ortaya çıkıyor. Hollanda'dan gelen büyük çuvallarla alanın tesviyesinin yapılması, alanın yüzde 2 meyilli olması, kanalların yapılması, dinlendirilme havuzları, 3 tane pompanın olması, gölden gelecek balçığın bu alanda kimyasalla karıştırılarak suyun süzülmesini sağlayan sistemin kurulması çok kapsamlı bir proje olduğunu gösteriyor. 1 sene içerisinde de gölümüz temizlenecek. Vatandaşlarımız daha temiz ve berrak Mogan Gölü'müze tekrar kavuşacak" dedi. Gölün temizlenmesinin ardından herkese büyük görevler düştüğünün altını çizen Duruay, "Denetlemeleri yaparak kirliliğe geçit vermeyeceğiz. Çünkü bu gölün temizliği 25 sene sürdü. Bu bizim özlemimiz. Buranın kirlenmesine Gölbaşı'nda oturan hiçbir vatandaş rıza göstermez" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN