Ağrılarla yaşamak artık kader değil

Başkentteki Fizik Tedavi Rehabilitasyon (FTR) Kliniği Türkiye’nin, hatta dünyanın umudu oldu. Hastaların tekerlekli sandalyeyle gelip yürüyerek çıktığı klinik, adeta imkânsızı başardı

Ağrılarla yaşamak artık kader değil
Kamu Hastaneleri 2. Bölge Genel sekreterliği Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde hizmet veren klinik, başkentin en iyisi, Türkiye'nin ise sınırlı merkezlerinden biri. Burası hastalıkların ameliyatsız, eğitim ve fizik tedavi ile yok edildiği, ağrıya odaklanmış bir merkez. Yeni gelişen bir alanda hizmet veren klinik Ankara'dan Türkiye'ye yayılan dev bir umut. Bebek, genç, yaşlı ağrısı olan engelli, felçli hastalar burada sağlık buluyor. Kapılarını SABAH Ankara'ya açan kliniğin sorumlu doktorlarından FTR Uzm. Volkan Yılmaz, burada yapılanları, merkezin önemini ve başarılarını anlattı:

AĞRI HER HALİYLE MASADA: Kronik ağrıya yönelik olarak her türlü ağrı tedavisini uygulamaktayız özellikle son yıllarda popüler olan girişimsel ağrı tedavi yöntemlerini başarıyla uyguluyoruz. Biz hastaya hiçbir şekilde ameliyat vs. operasyon yapmadan her türlü ağrı tedavisini uyguluyoruz, iş ameliyata gitmeden burada tedavi ediyoruz. Ağrının her hali burada masaya yatırılıyor.


İLERİ SEVİYE TEDAVİ: Bize gelen hastalar derdine derman bulamamış, gittiği merkezlerde ameliyat önerilmiş olanlar oluyor. Biz bu hastaları tedavi ediyoruz. Özel cihazlarımız var. Hasta bize geliyor küçük bir operasyonla hastayı akşam evine gönderiyoruz. Migrene yönelik gom blokajları yapıyoruz, nöral terapi uygulamalar, eklem içi enjeksiyonlar yapıyoruz. Vücudun herhangi bir yerindeki ağrı bizim tedavi alanımıza giriyor. Kanser tedavisi sonrasında vücudunda ağrı kalmış hastaları da başarıyla tedavi ediyoruz.

TÜRKİYE'DE TEK: Ağrı ile uğraşan hekim sayısı ülkemizde sınırlı. Yeni yeni gelişen bir dal. Üniversiteler hariç Türkiye'de bu hastanede olduğu gibi bir merkez yok, girişimsel ağrı tedavisi yapan yani sadece ağrı üzerine tedavi yapan bir merkez Ankara'da kamu bünyesinde de yok.

MERKEZDE HAYATA TUTUNDULAR
Geçirdiği bir trafik kazasının ardından bir yıl komada kalan ve yürüme, konuşma vs. tüm becerilerini kaybeden Ayşe Pınar Tetik (42), bu klinikle hayata tutunanlardan sadece biri... "Ben burada yeniden doğdum" diyen Tetik, "Trafik kazası sonrasında beynimde pıhtı atması sonucunda felç kaldım. Ardından gelen 7 yıllık tedavi süresi. 7 yıldır bu merkezdeyim, ilk geldiğimde konuşma, hareket etme gibi eylemlerim yoktu. Büyük oranda iyileştim. Kaybettiğim yürüme, yeme, konuşmayı yeniden öğrendim. Tüm bedensel faaliyetlerimi burada yeniden kazandım, şimdi çok iyiyim" dedi.
BİZE ULAŞIN