Fuhuş kartına hapis sokakları temizledi

Fuhuş kartı dağıtanlara yönelik düzenleme işe yaradı, başkent sokakları müstehcen fotoğraflı kartlardan kurtuldu. Aradan geçen 5 ayda başkentte 13 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi

Fuhuş kartına hapis sokakları temizledi
Aralık 2016'da kanunda yapılan değişiklik sonrasında fuhuş ve zinaya sürüklemek amacıyla sokaklara atılan kartvizitlerin dağıtıcılarına hapis cezası geldi. Düzenleme sonrası Ankara'da 13 kişinin tutuklanmasıyla başkent sokakları temizlendi. Geçtiğimiz aylarda başkentte bir sivil toplum kuruluşu üyeleri ellerine aldıkları süpürge ve küreklerle sokaklardaki kartvizitleri temizleme eylemi yapmıştı. Yapılan eylem ve hapis cezası caydırıcı oldu. Kart dağıtıcıları sayısında büyük oranda azalma meydana geldi.

1 YILDAN 3 YILA KADAR HAPİS CEZASI
Türk Ceza Kanunu'nun 227. Maddesinin birinci fıkrasına eklenen düzenleme sonrası zina, çocukların istismarı ve fuhşa yönelik getirilen düzenlemeler ile birlikte bireyleri bu tür alışkanlıklara yönlendirici kartvizit, broşür ya da resimli belgeleri dağıtan kişiler, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası ile yargılanacak. 2016 Aralık ayından itibaren yürürlüğe giren kanun sonrasında başkentte özellikle insan yoğunluğunun fazla olduğu cadde ve sokaklara atılan kartlarda azalma oldu. Kanunda yapılan değişiklik öncesinde kartların üzerinde müstehcen fotoğraflar bulunurken değişiklik sonrası sadece isim ve telefon numarasının yer aldığı ve eskiye oranla kartlarda ciddi anlamda azalma olduğu gözlemlendi. Ankara Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Ahlak Büro Amirliği tarafından yapılan operasyonlar sonucu kartvizit dağıtan 13 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.
BİZE ULAŞIN