‘Bir yaz çok şey değiştirir’

Kamp sektörünün en iyileri arasında yer alan Geleceğin Yıldızları ve Ana Yelken’in Ankara Temsilcisi Saraçoğlu, bir yazın çok şey değiştireceğini belirterek çocukları kendilerini keşfetmeleri için yaz kamplarına davet ediyor

‘Bir yaz çok şey değiştirir’
Türkiye, dünyada yaz tatilinin en uzun ülkelerden biri. Uzmanlara göre de ailelerin çocuklarına yararlı zaman geçirtme konusunda en zorlandıkları zaman dilimi olan yaz dönemi. 7 ile 17 yaş arası gençlere kamp düzenleyen "Geleceğin Yıldızları ve Ana Yelken"in Ankara Temsilcisi Işıl Saraçoğlu da bu zaman dilimlerini en iyi değerlendirme yönteminin kamp olduğunu belirterek, Türkiye'de zamanla daha fazla yayılmaya başlayan kampçılık ve kamp kültürü hakkında SABAH Ankara'ya konuştu.

Kendinizden biraz bahseder misiniz? Sizin bu kamp sektörüne girişiniz nasıl oldu?
Ben aslen Gazi Üniversitesi Turizm ve Otelcilik İşletmeciliği mezunuyum. Ailemin ısrarları, tavsiyeleri üzerine öğretmen oldum. 25 yıl devlet lisesinde öğretmenlik yaptım. Özellikle öğretmenliğimin son dört beş senesinde bir mutsuzluk içindeydim. O dönemlerde sosyal medyadan internetten Geleceğin Yıldızları'nı, Ana Yelken'i takip ediyordum. Sonrasında emekli oldum ve bu işe girmeye karar verdim. Geleceğin Yıldızları ve Ana Yelken'in bu kamp sektörünün en iyileri arasında yer alması beni çok etkiledi. Gerekli iletişimi kurdum. Ankara temsilcilikleri, büroları yoktu. Ben de Ankara'da bir ofis alıp gerekli düzenlemeleri yaptım. Sonrasında ise çalışmaya başladık.

Türkiye ve Ankara'daki kamp kültürü hakkında neler söylersiniz? İlgi nasıl?
Eskiden Ankara'da kamp sektörü açısından bir açık olduğunu görmüştüm. Her şey sanki İstanbul'da gibiydi. Bütün kamp şirketleri İstanbul'da, oraları arayıp konuşmak bilgi almak gerekiyordu. Ankara'da bu konuda yüz yüze görüşüp güvenerek bilgi alabileceğini kimse yoktu. Burada çalışmamın sebebi de bu aslında. Dört yıldır da çok fark etti, bunun meyvelerini alıyoruz. Özellikle Ankara'da Uluslararası gençlik kampına çok büyük ilgi var. Küçük grupta yaz gelişim kampı çok tercih ediliyor. Ankara halkı kampçılığa alıştıkça her yıl, her geçen zaman kamplara ilgi artıyor."KAMP, OKUL DIŞI EĞİTİMDİR"
Peki aileler çocuklarını neden kampa göndermeli? Çocukların bu kamplardan kazanımları neler?
Öncelikle çocuklar kampta kendi yaşıtlarıyla birlikte oluyorlar. Arkadaşlık ilişkileri kuvvetleniyor. Yeni arkadaşlıklar ediniliyor. Bazen o arkadaşlar uzun yıllar hatta yaşam boyu devam ediyor. Çünkü bu arkadaşlıklar çok güzel bir ortamda başlıyor, kamp sonrasına da taşınıyor. Bu arkadaşlıklar da yurt içi yurt dışı olmak üzere farklı yerler, farklı kültürler arasında kurulmuş oluyor. Çocukların özgüvenleri, liderlik özellikleri gelişiyor. Bunun yanında takım olup sosyalleşiyorlar. Her kamp biraz da okul gibidir. Kampçılığın diğer adı da okul dışı eğitimdir. Bu okul dışı eğitimde de çocuklar bazen fark etmedikleri özellikleri, yeteneklerini fark edebiliyor. Biz bu kamplarda yeni yetenekler keşfediyoruz aslında. Çocuklar bu keşfettiği yetenekleriyle yeni bir hobi kazanmış oluyorlar. Hatta bazen mesleklerini de bu keşfettiği yeteneklerine göre seçebiliyorlar.

Sizin kamplarda şahit olduğunuz başarı hikâyeleri oldu mu?
Ben bu işi ilk aldığımda bir aile ile tanışmıştım. Ailenin kızı geleceğin yıldızları kampına gitmeye başlamış. Ben diyor oraya gittiğim zaman Robert Kolej, Koç Lisesi'nden kişilerle aynı odada kaldım. Birçok arkadaşlıklar edindim. Baktım onların bizlere göre daha farklı yönleri var, bize göre daha sosyaller. Onlarla arkadaşlıklar kurmak beni çok geliştirdi. Kamplara beş yaz üst üste gittim, arkadaşlıklarını sürdürdüm. Bu arkadaşlıklar benim ufkumu çok açtı ve ben şimdi şuan doktor olduysam Geleceğin Yıldızları kampında edindiğim arkadaşlıklarım ve kamplardaki kazanımlarımın sayesinde oldum dedi. Bunu söyleyen şimdi Başkent Üniversitesi'nde stajyer doktor olarak çalışıyor. Geçen bir anne de kamplar vasıtasıyla çocuğunun dans yeteneğini keşfettiğini söyledi. Çocuğunun dans etmekten çok hoşlandığını, bunu da daha evvel hiç denemediğini akşam kampta dans etme aktivitelerinde fark ettiğini anlattı. Şuan kendisi dansa yönelmiş.

İnsanlar kamp seçerken nelere dikkat etmeli?
Kampların çok iyi araştırılmasını tavsiye ediyorum. Organizasyon ve programların içeriğini öğrensinler, uluslararası standartlara uygun olup olmadığını araştırsınlar. Kamp şirketinin ulaşım, yemek, sigorta ve kamp tesisi gibi konularda çözüm ortaklarının kimler olduğuna dikkat etsinler. Ayrıca en önemlisi de aile referanslarını da mutlaka inceleyip okusunlar.
BİZE ULAŞIN