19 Mayıs Stadı’nda yıkım Temmuzda başlayacak

Yıkımı ilk olarak 2008 yılında gündeme gelen 19 Mayıs Stadı için sona gelindi. Temmuz ayında yıkım başlayacak. Yerine 40 bin kişilik yeni bir stat yapılacak

19 Mayıs Stadı’nda yıkım Temmuzda başlayacak
Sporseverlerin ve kulüplerin uzun süredir yeni bir stada kavuşmak için sabırsızlıkla beklediği başkent Ankara'nın mevcut stadı 19 Mayıs'ta nihayet yıkım sürecine start verildi. Ankara Valiliği Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nden stat içerisinde odası bulunan 40'ı aşkın kulübe gönderilen yazıda, tesisin 30 gün içerisinde boşaltılması istendi. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Gürhan Yıldız imzalı yazıda, "İlimiz Altındağ ilçesi Fevzi Paşa Mahallesinde bulunan mülkiyeti Hazineye ait Atatürk Kültür Merkezi 2. Bölgede yer alan 19 Mayıs Stadyumunun zemin etüt ve yıkım çalışmaları başlatılacağından stadyum altında kulübünüze tahsis edilen odanın 30 gün içerisinde tahliye edilmesi" ifadelerine yer verildi.

MÜJDEYİ ERDOĞAN VERMİŞTİ
19 Mayıs Stadı, ilk olarak 1936 yılında açıldı. İnşa edildiği tarihlerde Türkiye için büyük önem taşıyordu. 20 bin kişilik stat, geniş bir kampus içinde futbol sahaları, atletizm pisti, tenis kortları ve havuzlara sahip bulunuyordu. Aradan geçen sürede yorgun düşen ve ihtiyacı karşılamayacak duruma gelen stadın yıkımı ilk olarak 2008 yılında gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz mart ayında yaptığı açıklamayla da stadın yıkımı netlik kazandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 19 Mayıs Stadı'nın yerine 40 bin kişilik yeni bir stadın yapılacağını açıkladı. Stadın yıkım işlemlerine temmuz ayında başlanması bekleniyor.

NEREDE ÇALIŞACAKLAR?
Stadın yıkımı başkent ekiplerini kara kara düşündürüyor. 2016-2017 sezonunun başından bu yana Ankaragücü ve Gençlerbirliği, yetkililere çağrıda bulunarak stat yıkılınca çalışmalarına nerede devam edeceklerini soruyor. Gençlerbirliği Başkanı Murat Cavcav, Osmanlıspor'a çağrıda bulunarak Batıkent'te bulunan stadın ortak kullanılması konusunu gündeme getirmişlerdi. Ankaragücü Başkanı Mehmet Yiğiner de benzer şekilde Batıkent ve Ostim statlarını kullanmak istediklerini söylemişti.
BİZE ULAŞIN