Onlar da bugün karne alacaklardı

Kazan’daki eski kum ocağı göletinde boğularak can veren ortaokul öğrencileri Emin ve İbrahim ailelerini ve arkadaşlarını yasa boğdu. İki küçük öğrenci bugün okullarından karne alacaklardı

Onlar da bugün karne alacaklardı
Olay, Kahramankazan'ın Alpagut Mahallesinde, saat 15.00 sıralarında eski kum ocağı göletinde meydana geldi. Emin Ünal (11), İbrahim (13) ve kardeşi Merve (12) Küçükkahraman beraberlerindeki 5 arkadaşları ile oynamak için söz konusu gölet yakınlarına gitti. Çocuklar oynarken içlerinden Eren Demir serinlemek için bir ara suya girdi. Boğulma tehlikesi geçiren Eren'i kurtarmaya çalışan arkadaşları Emin ve İbrahim kayarak suya düştü. Diğer çocukların yardım çabalarına rağmen kurtarılamayan iki çocuk boğularak can verdi. Emin ve İbrahim arkadaşlarını kurtardı ancak kendileri boğuldu. Talihsiz çocukların cesetleri olay yerine gelen jandarma, arama kurtarma, Ankara Büyükşehir İtfaiye ekiplerindeki dalgıçlarla sağlık görevlilerince sudan çıkartıldı. Adli Tıp Kurumu'ndaki otopsi işlemlerinin ardından Kahramankazan'daki evlerine getirilen çocukların yakınları sinir krizi geçirdi.

OKULLARINDA HÜZÜN HAKİM
Sınıf arkadaşlarının gözyaşlarına boğulduğu küçük çocuklar da bugün karne alacaktı. Kahramankazan Ortaokulu'nda öğrenci olan Emin 5'nci sınıfı, İbrahim de 7'nci sınıfı bitirecekti. Çocukların, "Karneni kim alacak, beni bitirdin" diye feryat eden anneleri, yakınlarının desteği ile güçlükle ayakta durabildi. Çocuklardan Emin'in cenazesi memleketi Zonguldak'a götürülürken İbrahim ilçenin İçören Köyü'nde toprağa verildi. Akrabaları ve sınıf arkadaşlarının katıldığı cenaze namazının ardından köy mezarlığında defnedilen küçük çocuğun annesi mezarı başında gözyaşlarına boğuldu. Ağabeyinin desteği ile evladının mezarına getirilen görme engelli anne Fatma Küçükkahraman (44), "Yoklukta büyütmüştüm seni kuzum. Ben yemedim sana yedirdim, giymedim seni giydirdim şimdi toprak mı oldun?
Görmeyen gözlerim olup, ben ölene kadar bana bakacaktın oğlum… Sen benim mezarıma gelecektin ben seninkine değil" diye feryat etti. Oğlu ile son konuşmalarını gözyaşları içerisinde anlatan acılı anne, "Yemeğini yedirdim, çayını içerken, 'Anne sen şehitlere hep ağlıyorsun ya bana da ağlayacaksın. Ben de şehit olacağım. Askere gittiğimde şehit olacağım, o kadar çok istiyorum ki bunu' dedi. İçine doğmuş yavrumun şehit oldu. Kardeşini de alıp gitti, ne olduysa 15.00'dan sonra oldu" dedi. Öte yandan vatandaşlar ilçede kum çıkarmak için açılan sonrasında da doldurulmayan bu tür kuyularda yılda 2-3 çocuğun boğulduğunu söyledi.

'ANKARA'DA HİÇBİR SU UYGUN DEĞİL'
Büyükşehir İtfaiyesi de yaşanan feci olayın ardından yaptığı açıklamada, başkentte bulunan baraj, göl, gölet ve kent sınırından geçmekte olan Kızılırmak ve Sakarya dahil hiçbir akarsuyun yüzmek veya serinlemek için uygun olmadığını duyurdu. Okulların da tatil olması nedeniyle ailelerin bu konuda dikkatli olması istendi.
BİZE ULAŞIN