Karnesini aldı şehit babasına koştu

Binlerce çocuk dün karne heyecanı yaşadı. Şehit Cuma Dağ’ın oğlu Ahmet Yavuz da karnesini aldığı gibi annesiyle şehitliğe koştu. Babasına karnesini uzatan Yavuz, “Hepsi pekiyi” dedi

Karnesini aldı şehit babasına koştu
Dün tüm yurtta karne heyecanı vardı. Başkentte de çocuklar karnelerini alıp harçlık için büyüklerinin yanına koştu. 15 Temmuz hain kalkışmasında Külliye'de şehit düşen Cuma Dağ'ın oğlu Ahmet Yavuz Dağ (7) ise karnesiyle birlikte soluğu şehitlikte aldı. Annesiyle birlikte Karşıyaka Mezarlığı 15 Temmuz şehitliğindeki babasının mezarı başına gelen küçük Yavuz, önce dua etti, ardından da "pekiyi"lerle dolu karnesini babasına verdi. "Sen gelemediğin için karnemi ben getirdim babacığım" diyen küçük çocuğun babasının mezarına buruk bakışı ise duygulandırdı.

"KARNEMİ MERAK EDER"
Babasının başında uzun süre kalan küçük Yavuz, "Babama karnemi getirdim çok mutlu oldum" dedi. "Babam karnemi merak eder, vakit kaybetmeden tüm notlarımı söyledim ona" diyen Ahmet Yavuz, "Geçen yıl babam okula gelmişti, karnemi birlikte almıştık. Babam hediyemi de getirmişti. Şimdi o gelemedi ama üzülmesin diye ben geldim. Bu benim ilk karnem babam hep bugünü bekliyordu, çok üzülürdü karnemi göremeseydi. Öğretmenimin karneme hediye yapıştırdığını da söyledim babama. Babam çok çalışkan olacaksın demişti. Ben de söz verdiğim gibi çok çalışkan oldum" dedi.

HEDİYESİ SABAH'TAN
Oğlunun elinden tutarak şehitliğe gelen şehit eşi Rukiye Dağ, eşine Kur'an-ı Kerim okuduktan sonra dakikalarca oğlunun karnesinin içeriğini anlattı eşine. Bir ara anlatırken gözleri dolan şehit eşi, "Oğlumun ilkokulu olarak ilk karnesi çok mutluyum ancak içimde hep bir hüzün var. Eşim bizi duyuyor bunu biliyoruz. Oğlumla birlikte karnemizin içeriğini söyledik. Babası oğlunla gurur duyabilirsin, karnesi çok iyi. Hepsi pekiyi. Sana söz verdiği gibi derslerine çok çalıştı. Tek tek anlattık. Oğlun artık büyüyor, ikinci sınıfa geçti, gözün arkada kalmasın dedik. Artık okuyor yazıyor, sana karne getirdi babası. Sana söz verdi ya hiç aksatmadı derslerini, çok çalıştı. Gözün arkada kalmasın onu hayalindeki gibi büyütüyorum" dedi.

'BABAMA KARNEMİ GÖSTERELİM'
Böylesi günlerde manevi olarak çok yıprandıklarını belirten Rukiye Dağ, "Bugünler bizim için çok zor oluyor. Çünkü geride bıraktıkları evlatları bir annenin yanında karne töreninde, bayramda yani özel günlerde yanlarında bir de baba görmek istiyorlar. 'Anne karnem' dediklerinde aynı şekilde 'baba karne aldım' da demek istiyorlar. 'Anne, babama karnemi gösterelim' dedi, çıktık geldik. Zor bir durum. Bir kadın olarak bu yaştaki çocuğa ne söyleseniz inanın yetmiyor ancak sizlerin, bizleri unutmayan, vefalı insanların bu tür günlerdeki destekleri, ziyaretleri onları çok mutlu ediyor" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN