Başkent yaraları sarmada rekor kırdı

Devletin şefkati rakamlarla ortaya çıktı. Başkentte son iki yılda 200 binden fazla mülteciye A’dan Z’ye sağlık hizmeti verildi. Dev bütçeli tedaviler savaş mağdurlarına “ücretsiz” olarak uygulandı

Başkent yaraları sarmada rekor kırdı
Ülkelerindeki iç savaşın ardından başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm yetkililerin gayretleriyle Türkiye'ye gelen mültecilerin yaraları başkentte sarıldı. Yüz binlerce Suriye, Irak, Afganistan ve Yemenli mülteci hasta, Kamu Hastaneleri 1. Bölge Genel Sekreterliği'ne bağlı Ankara'nın dev hastanelerinde tedavi oldu. Başta 16 hastane olmak üzere Ankara'daki devlet hastaneleri verdikleri hizmetle sağlıkta rekor kırdı.

YARASI OLANA MERHEM OLDUK
Söz konusu ülkelerde başlayan savaşı ilk gününden bugüne kadar savaş mağdurlarına kapılarını ardına kadar açarak dünyaya insanlık dersi veren Türkiye'nin verdiği destek rakamlarla somutlaştı. Kullandığı son teknoloji, alanında uzman hekimleri ve başarılı tedavilerle dünyanın sağlık turizmi haritasında tercih ülkelerinin başında gelen Ankara, mültecilerin de tedavi merkezi oldu. En zor tedavilerden basit cerrahi işlemlere kadar savaş mağdurlarına merhem oldu. Edinilen bilgilere göre; en fazla hasta Numune, Gölbaşı, Ankara ve Akyurt Devlet Hastanelerinde bakıldı. Rakamlara göre 2015'te hastanelere gelen mülteci hasta sayısı oldukça düşükken bu sayı 2016 ve 2017'de katlanarak artmış, son iki yılda başkentteki 16 hastanenin ağırladığı mülteci sayısı toplamda 200 bini bulmuş. Özellikle 2017'nin ilk çeyreğinde hastanelerdeki hasta sayısı "pik" yapmış. Hasta rekoru ise 113 bin ve 13 bin 360 ile Ankara ve Zekai Tahir Burak Eğitim Araştırma hastaneleri oldu. Yine hastaların çocuk ve kadın ağırlıkta olduğu tespit edildi.

HASTANELER ORTADOĞU'DAN TURİSTLERİ DE AĞIRLIYOR
Öte yandan başkente savaşın yaşandığı söz konusu ülkelerden sadece savaş mağduru hastalar gelmedi. Başkentin bu dev hastaneleri Suriye, Irak ve Yemen'den turistleri de ağırladı. Şaşırtıcı bir şekilde son iki yılda bu ülkelerden Ankara'daki Kamu hastanelerine binlerce hasta tedavi olmak için başvurdu. Büyük bir bölümü tedavi olurken aynı zamanda ülkemizdeki tıbbi birikimi de ülkelerine taşıdılar. Azeri ve Afgan hastaların da büyük bir bölümünü oluşturduğu turist hastalardan Ankara son bir yılda, 10 bin 214 hastaya tedavi hizmeti verdi.

BEŞ MİLYAR TL'DEN FAZLA HARCANDI
Oldukça detaylı bilgilerin yer aldığı mültecilere verilen sağlık hizmetleri raporunda, mültecilere ilk olarak acil tedavi hizmetleri, ardından doğum hizmetleri ve yataklı tedavi hizmetleri verildiği belirtildi. Rapora göre Ankara'da tedavi gördüğü sırada hayatını kaybeden mülteci hasta sayısı ise yok denecek kadar az. Hastaların hastaneye başvurdukları aylara bakıldığında da saldırıların ve çatışmaların yoğun yaşandığı aylarda hasta sayısının arttığı görüldü. Hükümetin maddi ve manevi yardımlarını sonuna kadar seferber ettiği savaş mağdurları için ise sadece Ankara'da devasa bütçeli sağlık hizmeti verildi. Başkentte son bir yılda sadece Suriyelilere 2 milyar, toplamda 5 milyar TL'lik hizmet verildi. Türkiye, son teknoloji tedavileri ücretsiz uyguladı. Yara, yanık ve uzuv kaybı ile tedavi alan hastalar, diş ve göz tedavisi de aldı.
BİZE ULAŞIN