İstikrar ve güven büyümeye yansıdı

Başkent iş dünyası, 2017’nin ilk çeyreğindeki yüzde 5’lik büyümenin olumlu olduğunu belirterek istikrar ve güvenin devam etmesi gerektiğini vurguladı

İstikrar ve güven büyümeye yansıdı
Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, gayrisafi yurt içi hasılanın 2017 yılının ilk çeyreğinde, beklentilerin üzerinde, yüzde 5 artmasının sevindirici olduğunu söyledi. Baran, "İstikrar ve güven ortamı rakamlara büyüme olarak yansıdı" dedi. TÜİK tarafından açıklanan gayrisafi yurt içi hasıla birinci çeyrek verilerini değerlendiren Baran, hane halklarının nihai tüketim harcamalarının yüzde 5,1 oranında arttığı ilk çeyrekte, devletin nihai tüketim harcamalarının yüzde 9,4, mal ve hizmet ihracatında yüzde 10,6 oranında artış kaydettiğini belirtti.

"YATIRIMA AĞIRLIK VERİLMELİ"
Baran, "Coğrafyasında yaşanan olumsuzluklara, Rusya başta olmak üzere ihracat pazarlarındaki sıkıntılara rağmen, Türkiye ekonomisinin büyüme sağlaması çok sevindirici bir gelişmedir. Büyümenin hızını artırarak ilerleyen Türkiye'nin kaliteyi de zaman geçirmeden yükseltmesi gerekiyor. Türkiye'de iç tüketim ve kamu harcamalarına dayalı, cari açık oluşturan büyüme yerine ihracata ve yatırıma dayalı, kaliteli bir büyüme sağlanmalıdır" dedi.
BİZE ULAŞIN