“Çin’den sonra ikinci sıradayız"

Türkiye Müteahhitler Birliği iftarında konuşan Bakan Elvan, Türkiye’nin inşaat sektöründe Çin’den sonra ikinci sıraya yerleştiğini söyledi

“Çin’den sonra ikinci sıradayız
Türkiye Müteahhitler Birliğinin iftar programı Başkan Mithat Yenigün'ün ev sahipliğinde Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan'ın katılımıyla Ankara Swiss Otel'de gerçekleştirildi. Kalkınma Bakanı Elvan, iftar sonrası yaptığı konuşmada, Türkiye'nin müteahhitlik hizmetlerinde dünyada en çok konuşulan ülkelerin başında geldiğini belirtti.

BÜYÜKLÜK 100 MİLYON DOLAR
Türkiye'nin aldığı iş sayısı itibariyle Çin'den sonra dünyada 2. sıraya yerleştiğini açıklayan Bakan Elvan, "Ortalama proje tutarındaki artışa baktığımızda aşağı yukarı 3-5 milyon dolarlardan 100 milyon dolara kadar ortalama proje büyüklüğüne yükselmiş durumda, bu da bizim müteahhitlerimizin çok daha nitelikli ve vasıflı işler yaptığını özellikle yurt dışında göstermektedir" dedi. Elvan, Türkiye'nin bölgesinde ve dünyada yaşanan sıkıntılara rağmen büyümeye ve güçlenmeye devam ettiğini söyledi.

"MÜTEAHHİTLİK YÜZAKIMIZ"
İftar programında konuşan Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak da, müteahhitlik sektörünün ülkenin yüz akı sektörlerden olduğunu ve sayılı büyük müteahhitlik firmalarının dünya ölçeğinde nitelikli işler aldıkları değerlendirmesinde bulundu. Kaynak, şöyle devam etti: "En son Kuveyt'te Sayın Cumhurbaşkanımızın temelini attığı büyük havaalanı kompleksi projesi bizler için gurur kaynağı oldu. Ülkemiz bütün bu işleri yaparken zor bir yılı da geride bırakıyor. Geçtiğimiz ramazan ayından beri bugüne kadar ülkemizin içinde bulunduğu coğrafyada ve ülkemizin kendisinde hangi hadiselerin olduğunu kısa bir düşünsek gerçekten bir ülke için çok önemli hadiselerle karşı karşıya kaldık."
BİZE ULAŞIN