ASO’ya 11 bin dönüm arazi

Başkentte yaklaşık 50 bin kişiye istihdam sağlayan ASO 1. OSB, 11 bin dönümlük arazi ile daha da büyüyecek. Başkan Durukan, “İki sene içinde burası da bitmiş olur. Ülkede yatırım yok diyenlere inanmayın” diye konuştu

ASO’ya 11 bin dönüm arazi
Ankara Sanayi Odası (ASO) 1. Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Nedim Durukan, kendilerine ait 11 bin dönümlük arazi üzerine 320 tane fabrika olduğunu ve yaklaşık 40-50 bin civarında insanın istihdam edildiğini belirtti. Ek olarak 11 bin dönümlük bir araziyi de kamulaştırma yoluyla almak üzere olduklarını söyleyen Durukan, "2 sene içinde bitmiş olur. 'Ülkede yatırım yok' diyorlar. Hayır, biz ona inanmıyoruz. Biz devletten kamulaştıracak yer bulamıyoruz" dedi.

"1 VERDİK, 1 DAHA İSTİYOR"
OSB'deki yeni yönetim kurulunu Ekonomi Muhabirleri Derneği üyeleriyle bir araya getiren Başkan Durukan, yeni bölgede sadece Hidromek firmasına 1 milyon metrekare yer verdiklerini, firmanın 1 milyon metrekare daha istediğini ifade etti. Durukan şöyle konuştu: "11 bin dönümün yaklaşık 5 milyon 500 bin metrekaresi bina yapılır halde, şu anda satılmış vaziyette. 'Ülkede yatırım yok', hayır, biz ona inanmıyoruz. Biz devletten kamulaştıracak yer bulamıyoruz. Biz paramızla yatırım yapıyoruz. Devletin bizim fabrikalarımızda herhangi bir katkısı yoktur. Bizim bölgelerimizde herhangi bir teşvik yok. 11 bin dönüm daha açacağız. Herhalde 2 sene içinde bitmiş olur ve biz de yatırımcılarımıza vereceğiz. Herkes hali hazırda bekliyor."

"MEMUR ŞEHRİ DEĞİL"
ASO Teknik Koleji'nden de bahseden Durukan, Türkiye'nin eğitim sistemini değiştirecek bir okul kurduklarını, Almanya'da bir teknik okulda ne varsa ASO Teknik Koleji'nde de onların olduğunu söyledi. Ankara sanayicilerinin kaçının nükleer enerji santrallerine girdi yapabilir durumda olduğuna yönelik soru üzerine Durukan, "Nükleer enerji faaliyete geçtiği zaman 1. OSB'ye yaklaşık 8 milyar dolar civarında olumlu bir etkisi olacak çünkü oranın tüm malzemelerini, ihtiyaçlarını bölgemizden yapmayı planlıyoruz. Ankara bu konuda yetkindir, iyi fabrikalarımız var. Ankara bir memur şehrinden kurtulmuş vaziyette. Biz kendimize güveniyoruz" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN