El ürünleri pazarı hamam’ın gözdesi

Hamamönü’nde hizmet veren El Ürünleri Pazarı, özellikle çeyiz hazırlayan başkentli kadınların uğrak yeri haline geldi. Banyo lifinden patiğe, kolyeden tespihe kadar binbir çeşit ürün pazarda...

El ürünleri pazarı hamam’ın gözdesi
Hamamönü'nde kurulan El Ürünleri Pazarı'nda Altındağlı kadınlar el emeği göz nuru ürünlerini satışa sunuyor. Hamamönü ziyaretçilerinin uğrak mekânı haline gelen pazarda, Altındağlı kadınlar ürünlerini satarak aile ekonomisine katkı sağlıyor. Altındağlı kadınların mücadelesinin kendileri için yol gösterici olduğunu belirten Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, "Altındağlı kadınlar öğreniyor, üretiyor ve kazanıyor. Onlar istediği sürece biz kadınları desteklemeye devam edeceğiz" dedi. Altındağ Belediyesi Kadın Eğitim ve Kültür Merkezlerinin kursiyerlerine 7 yıldır aralıksız hizmet veren El Ürünleri Pazarı'nda kadınlar, birbirinden farklı yüzlerce ürünün satışını yapıyor. Keçe çantalardan banyo liflerine, doğal taş tespihlerden bebek patiklerine, deniz kabuklarından yapılan kolyelerden yağlı boya tablolara kadar birçok ürünün sergilendiği Pazar, Ramazan ayında da Ankaralıların en uğrak mekânı olmaya devam etti.

HOBİLERİNİ KAZANCA DÖNÜŞTÜRDÜLER
Altındağlı kadınların üreterek kendi ayakları üzerinde durduğunu belirten Başkan Tiryaki şöyle devam etti. "Altındağ'ın 25 mahallesinde bulunan Altındağ Belediyesi Kadın Eğitim Kültür Merkezlerindeki kurslara katılan kadınlarımız ustalaşarak, hobilerini kazanca dönüştürdü. Emeklerini öğrendikleriyle geliştirerek o kadar başarılı ürünler ortaya çıkardılar ki Altındağlı kadınların o ürünlerini kazanca dönüştürecekleri bir mekâna ihtiyaç duyuldu. 7 yıl önce Hamamönü'nde El Ürünleri Pazarı'nı açarak, merkezlerimize üye kadınların ürünlerini satacak bir alana kavuşmalarını sağladık. Pazar yeri soğuk kış günleri haricinde sürekli hizmet veriyor. Pazar yerinde satışa sunulan ürünler özellikle bahar ve yaz aylarında yoğun ilgi görüyor. Ramazan ayının uğrak mekânı olan Hamamönü'nde, Pazar yerimizi en çok ziyaret edilen mekânlar arasında yer alıyor."

"BİZE UMUT DOLU BİR YOL AÇTI"
Mevlana Kadın Eğitim Kültür Merkezi üyelerinden Havva Altıntaş, 2 yıldır El Ürünleri Pazarı'nda satış yapıyor. Kadın Eğitim ve Kültür Merkezinde takı, el örgüsü ve iğne oyası kurslarına katıldığını ifade eden Altıntaş, "kurslara katılarak girişimcilik sertifikası da aldım. Kültür merkezinde öğrendiklerimle bebek kıyafetleri yapıyorum. El Ürünleri Pazarı'nda kazandıklarımla ailemin birçok ihtiyacını gideriyorum" diye konuştu. Karacaören Kadın Eğitim Kültür Merkezi'nden Gülten Yüksel de duygularını şöyle aktardı: "3 yıldır buradayım. Hem evde çocuklarıma bakıyorum hem bu ürünleri tasarlıyorum hem de satış yapıyorum. Biraz zor oluyor tabi. Ama insan istedikten sonra her şeyi yapar. Belediye başkanımız bize rehber oldu. Umut dolu bir yol açtı. Bizler de onun açtığı bu yolda ilerliyoruz. Kendisine minnettarız."
BİZE ULAŞIN