Hazal ATEŞ: Belediyelere karne!

Türkiye yeni hükümet sistemine hazırlanıyor… Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "sinir uçlarımız" dediği belediyelerde de büyük dönüşüm bekleniyor.
AK Parti iktidara yürümesinde büyük rolü olan belediyelerin karnesini çıkaracak. 2019 hedeflerine ulaşmak için bu konuda ince bir çalışma yürütülecek.
Özel bir ekip oluşturulacak ve incelemeler yapılacak.
Gelen talepler, şikâyetler her biri karneyi etkileyecek.
Vatandaşlara hizmet sunumu, icraatlar tek tek not edilecek.
Teşkilatlardan belediyelere ilişkin rapor istenecek.
Bununla da kalmayacak.
Vatandaştan en çok şikâyet gelen konular Cumhurbaşkanlığı'na iletilecek. Bu karne adayların belirlenmesinde en önemli kriter olacak.
Anlaşılan o ki! Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ifadesiyle; "AK Partiyi omuzlayan belediye başkanlarıyla yola devam edilecek!"

***

Son 14 yılda en büyük reform alanlarından biri belediyeler oldu.
Belediyelerin, yerel yönetimlerin hukuki altyapısı güçlendirildi. Belediyelere ilişkin önemli bir çalışma da imarla ilgili.
İmar uygulamaları mercek altına alınıyor.
Çevre Bakanı Mehmet Özhaseki, vatandaşın en çok şikayet ettiği konunun "imar" olduğunu belirterek, ekliyor;
"Kimse temizlikten, parklardan, çöp toplanmasından uzun boylu bir şikâyet etmiyor. Fakat ortalıkta dolaşan imar hikâyeleri o kadar rahatsız edici ki, hepimizin içini döndürüyor. Adalet duygusunu da sarsıyor. İmar uygulamaları açısından ayrıca denetlenmesi lazım, bunu biz yapabiliriz. Bir şehirde siz belediyeyi, o şehrin bilirkişisine gönderiyorsunuz.
Akşama kadar birlikte olan adamlara gönderiyorsunuz yani. O raporlarda da suçlayıcı bir şey olmuyor. Dolayısıyla o rapora göre hareket ediliyor. Yani belediyelerin üçüncü bir denetime ihtiyacı var.
Böyle olursa imar sıkıntısı da gündeme gelmez. En büyük hırsızlıklar, kötülükler, belalar imardan geliyor. O imarın bir an önce denetim altına alınması lazım!" Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunacağı 6 aylık planda belediyelerle ilişkiler de yer alacak.İmar notu da belediyelerin karnesinde belirleyici olacak.
Hadi hayırlısı!
Bu çalışmalarla vatandaşın şikâyet ettiği belediyeler de kendine çeki düzen vermiş olacak.

BİZE ULAŞIN