Irak Türkmenleri kimlikli hayat için destek bekliyor

DEAŞ zulmünden kaçarak Türkiye’ye sığınan başkentteki Irak Türkmenleri, kimlikleri olmadığı için devlet desteği alamıyor

Irak Türkmenleri kimlikli hayat için destek bekliyor
Irak Telafer'den DEAŞ rejiminin baskıları sonucu kaçarak Türkiye'ye sığınan Türkmen vatandaşlar, kimlikleri olmadığı için devletin desteklerinden yararlanamıyor. Kimlikleri bulunmadığı için hastaneye gidemeyen ve iş sorunu yaşayan Türkmenler, Suriyelilerle aynı hakkın kendilerine tanınmasını talep ediyor. DEAŞ rejiminden kaçarak Türkiye'ye sığınan Türkmenler, yardım bekliyor. Suriyeli mültecilere tanınan hakların kendilerine tanınmadığını ifade eden Türkmenler, kimlikleri bulunmadığı için tedavi olamıyor.

İŞ İSTİYORLAR
Savaş mağduru Türkmen ailelere yardımda bulunan MHP Yenimahalle İlçe Başkanı Eyüp Yılmaz, bu durumda bulunan 4 binden fazla aileye destek olduklarını kaydederek, "Bu vatandaşlarımız Irak vatandaşı. Telafer'de yaşıyor. DEAŞ'ın Telafer bölgesine girmesi ile çaresiz kalan soydaşlarımız Türkiye'ye geldiler. Türkiye'ye ilk geldiklerinde devlet imkanı olmadı pek fazla. Genel Başkanımız Devlet Bahçeli'nin talimatı ile Ülkü Ocakları Genel Başkanımız Mamak'ta Türkmen evini kurmuştur. Akabinde bölgemiz kadın kollarımız vasıtası ile bir kampanya başlattık. Yaklaşık 4 bin küsur ailemiz var. Bu bölgede 2 bin 500 ailenin kira kontratları kendi üzerimizde" dedi. Yılmaz, savaş mağduru ailelerin en büyük sorununun işsizlik olduğunu ifade etti.
BİZE ULAŞIN