Ankara’ya bin eğitimli vale

Mesleki Yeterlilik Kurumu, yaklaşık bin otopark görevlisini teorik ve pratik eğitimden geçirerek istenmeyen olayların önüne geçecek. Valeler öfke kontrolünü ve doğru iletişim kurmayı öğrenecek

Ankara’ya bin eğitimli vale
Mesleki Yeterlilik Kurumu başkent Ankara'da çeşitli illegal olaylarla sık sık gündeme gelen otopark işletmeleri içerisinde yer alan otopark görevlileri ve valelere "dur" demeye hazırlanıyor. Vale olmak için mesleki yeterlilik belgesi şart koşulurken, bu belgeyi almak için ise sıkı bir eğitim ve sınavdan geçmek gerekecek. Yeni valeler çevre kontrolü bilgisine sahip olacaklar, iş sağlığı güvence tedbirlerini bilecekler ve öfke kontrolü eğitiminden geçerek doğru iletişim kurmayı öğrenecekler. Yeni sistemle birlikte valelik mesleği bir standarda oturacak, vatandaşların ve araçlarının güvenliği üst düzeye çıkartılarak, istenilmeyen olayların önüne geçilmiş olunacak. Bu yeni çalışma ve düzenlemeyi ise Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Başkanı Adem Ceylan, Sabah Ankara'ya anlattı. Ceylan, "Maalesef son dönemlerde otopark bünyesinde çalışan bu valelerin otopark görevlilerinin karışmış olduğu çeşitli olumsuzluklara karşı biz de Otopark İşletmecileri Derneği ile beraber otopark görevlileri ve valelerin mesleklerini ifa ederken gerekli teorik ve pratik bilgi açısından meslek standartlarını geliştirme kararı aldık.

SINAVINA GİRECEKLER
Otopark görevlileri ve valelerin bundan böyle mesleki yeterlilik belgesine sahip olarak mesleklerini icra edeceklerini ifade eden MYK Başkanı Ceylan, "Bu belgeyi de kurumumuzun belgelendirmek üzere yetkilendirdiğimiz belgelendirme kuruluşlarına kayıt olarak alabilecekler. Öncelikle bir teori sınavına, başarılı olurlarsa arkasından uygulamalı bir performans sınavına girecekler. Sınavları geçerlerse bu kuruluşlar kendilerine mesleki yeterlilik belgesini verecekler. Bu belge hem ülkemizde hem Avrupa'da geçerli bir belge. Yani mesleklerini Türkiye'nin dışında Avrupa'da da yapma imkânına kavuşmuş olacaklar. Şuan 80 kuruluşa yetki verdik, 1 milyon 500 bin kişiyi sınav ve belgelendirme yetkisine sahibiz" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN