Kuveyt Sefiresi’nden ‘Sukkeri’ tarifi

Kızlarıyla evinin kapılarını açan Kuveyt Sefiresi Shaike Althaqeb, geleneksel ‘Sukkeri’ tatlısının ve bayram kurabiyesinin tarifini anlattı

Kuveyt Sefiresi’nden ‘Sukkeri’ tarifi
Kuveyt'in Ankara Büyükelçisi Gassan Yusuf Abdulbari el- Zevavi'nin eşi Shaike Althaqeb, Ramazan Bayramı dolayısıyla Türkiye, Arap ve İslam ülkelerine iyilik ve güzellikler dilediğini belirterek, "Tüm dünyaya mutluluk diliyorum. Dualarımda Türk halkı da var. Uzun zamandır onlarla yaşıyorum, onları çok seviyorum" dedi. Kuveyt sefiresi Althaqeb, kızları Hala, Jana ve Sama Zevavi ile bayrama nasıl hazırlandıklarını, Türkiye ve Kuveyt'teki bayram geleneklerinin benzerliklerini ve ülkelerinde misafirlere ikram edilen geleneksel hurma tatlısı ile bayram kurabiyesinin nasıl yapıldığını anlattı. Son bir aydır Asya Pasifik Büyükelçi Eşleri Derneği Başkanı da olan Althaqeb, Türkiye'de geçirdiği ramazan ayının ülkesindekini aratmadığını dile getirti.

KENDİ ÜLKEMDE GİBİYİM
Althaqeb, "Kendimi evimde hissediyorum. Ezan sesini duyabiliyorum, herkes benim gibi oruç tutuyor. Türk dostlarımla iftar yapmanın keyfini yaşadım. Bu ramazanı Türkiye'de geçirmiş olmaktan mutluluk duyuyorum" dedi. Ankara'daki diplomatik hayatın temposuna dostlarının desteğiyle alıştığını aktaran Althaqeb, "Bana Türkçe de öğretiyorlar. Çok şükür her şey mükemmel. Türkiye'de olmaktan memnunum" diye konuştu. Althaqeb, Kuveyt'te insanların ramazan ve bayram için evlerini çiçeklerle donattığını, etrafa güzel kokular yayan "buhur" hazırladığını belirterek, ülkesindeki bayramları "Bayram sabahı kapımız gelenlere açık olur. Bayramı kutlamak için evimize gelen misafirlerimize tatlımızı, kahvemizi, çayımızı, meyve sularımızı ikram ederiz" sözleriyle anlattı.

ORTAK GELENEĞİMİZ ÇOK
Kuveyt Sefiresi'nin ardından kızları Hala, Jana ve Sama Zevavi de bayrama ve Türkiye'ye ilişkin izlenimlerini paylaştı. Londra'daki okulundan yeni mezun olan 22 yaşındaki Hala Zevavi, bundan sonra ailesiyle Ankara'da yaşayacağını söyledi. Zevavi, ramazan ayında davulcuların halkı sahura kaldırmasını çok güzel bulduğunu anlattı. Zevavi, Kuveyt'te de çok benzer bir gelenek olduğunu dile getirerek, "Kuveyt'de eski bir kültür vardır. Hala bazı yerlerde bu işi üstlenen biri sokağa çıkar ve şarkı söyleyerek herkesi sahur için uyandırır" dedi.

İŞTE O LEZZETİN SIRRI
Kuveyt sefiresi Althaqeb, ülkesindeki geleneksel bayram ikramlarının tarifini vermek için mutfağa girdi. Althaqeb, çekirdekleri çıkarılan hurmanın içinin fıstık ezmesi ve bisküvi kırıntılarıyla hazırlanan harç ile doldurulduğunu anlattı. Althaqeb, Kuveytlilerin "sukkeri" adı verilen tatlıyı sabahları kahveyle tüketmekten de çok hoşlandığını söyledi. Althaqeb, ayrıca, un, kakule, kabartma tozu, vanilya, safran ve tereyağı ile hazırladığı hamurdan "bayram kurabiyesi" yaptı.

KAFTAN GİYERİZ
Söyleşi sırasında kızlarıyla geleneksel Kuveyt kaftanı giyen Althaqeb, aynı özeni bayram sabahında da gösterdiklerini belirtti. Althaqeb, "Biliyorsunuz, Hz. Muhammed'in (SAV) sünneti doğrultusunda, bayram için iyilik ve güzellik getirsin diye her şeyin yenisi alınır. Bizler, bayram sabahında ve evimizde misafir ağırlarken kaftan giyeriz" diye konuştu. Bayram dolayısıyla Türkiye, Arap ve İslam ülkelerine iyilik ve güzellikler dilediğini belirten Althaqeb, "Tüm dünyaya mutluluk diliyorum. Dualarımda Türk halkı da var. Uzun zamandır onlarla yaşıyorum, onları çok seviyorum" dedi.
BİZE ULAŞIN