Başkentin oyuncak üreticisine Avrupa ödülü

Başta Türkiye olmak üzere tüm dünyaya eğlence üretip, şehirlere estetik katan Ankara firması Park Kent Mobilyaları, başarıya doymuyor. 67 ülkeye ihracat yaparak ekonomiye dev destek veren firmanın tasarladığı oyuncaklar Avrupa’da tasarım ödülüne layık görüldü

Başkentin oyuncak üreticisine Avrupa ödülü
Oyun ve eğlence sektöründe Ankara'dan dünyaya açılan Park Kent Mobilyaları, başarılarına her geçen gün yenilerini ekliyor. Ankara'da doğup dünya çapında elde ettiği başarılarla sektörün bir numarası haline gelen firma Avrupa'da ödüle layık görüldü. Kapılarını SABAH Ankara'ya açan Park Kent Mobilyaları'nın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Levent Kutlucan, "Dünyanın birçok noktasındaki parklarda imzamız var. Başkent, ürünleriyle şehirlere renk katan firmamız sayesinde oyun sektörünün de yıldızı oldu" dedi.

TASARIM ÖDÜLÜ VERİLDİ
Kutlucan, her yıl İtalya'nın Como kentinde düzenlenen A'Design Award tasarım yarışmasında bu yıl Park Kent Mobilyaları olarak, 'Loop' isimli interaktif eğitici ürünü ile Social Design kategorisinde ödül aldıklarını söyledi. Kutlucan, "Bu ödül bizim için çok önemli bir başarı... Tasarım-dizayn alanında ödül aldık. Firmamızın yenilikçi ve başarıyı çalışmalarını böylesi önemli bir ödülle taçlandırılması bizi çok gururlandırdı. Loop isimli bu oyun elemanımız, okul çağı ve üstü herkes için tasarlanmış, geri dönüşüm ve yenilenebilir enerji konusunda eğiterek öğreten özelliği ile oyun elemanı alanında inovatif fikirler getirmektedir. Yakın zamanda başkentin ve ülkemizin parklarında yerini alacak. Çocuklara geri dönüşümün önemini oyun oynayarak aktarmaya ve gelecek nesillere atıkların geri dönüşüme uygun olarak toplaması gerekliliğini öğretiyoruz. Türkiye'nin en büyük Avrupa'nın ikinci büyük fabrikası. Ülkemizin her bölgesine iş yapan sektör lideri. Ankara merkezli Türkiye'den dünyaya açılmış dev bir firmayız" dedi.SEKTÖRDE AÇIK ARA BİR NUMARA
ASO 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde 1996'dan bu yana kent mobilyaları üretim ve pazarlamasında faaliyet gösterdiklerini anlatan Kutlucan, "21 bin 600 metrekare kapalı toplamda 30 bin metrekare alana kurulu firmamız, çöp kovaları, banklar, aydınlatma direkleri, çocuk oyun grupları gibi birçok alanda üretim yapıyor. Çok büyük bir personel grubu ile tüm dünyaya oyun ve park alanları üretiyoruz. Yerli ve milli malzemelerle sağlıklı, kaliteli, yerli ve yenilikçi üretimler yapıyor, oyun dünyasına Ankara imzamızı basıyoruz. Avrupa standartlarında tasarımlar yapıyor, dünya çapında üretim sağlıyoruz. Geçen yıl 63 olan ihracat yapılan ülke sayısını 67'ye yükselttik. Afrika'dan İtalya'ya dünyanın dört bir yanına biz oyun ve eğlence üretiyoruz" diye konuştu.

OYUNDA EZBERLER BOZULUYOR
Avrupa'daki merkezlerini Almanya olarak belirlediklerini belirten Kutlucan, "Bremen üzerinden dünyaya açılmayı hedefliyoruz. İhracatımızı 67 ülkeye artırdık, Brenmen'de de Park Kent'e ait bir şirket kuruluyor" dedi. Kutlucan, "Parklarda yakın zamanda çok farklı oyun grupları ile karşılaşacaksınız, oyun-eğlencede ezberler bozulacak. Park tasarımlarında Arge-tasarım adı altıda ürünlerimizi çok fazla çeşitle üretmeye çalışıyoruz. 15 kişilik bu ekibimiz teknoloji merkezli oyunları üretecekler, çocukları teknolojiden kurtarıp doğayla buluşturma, eğlendirme ile birlikte hareket odaklı vakit geçirecekleri oyuncaklar üretecek. Yakın zamanda bildiğimiz oyuncakları farklı görselle zenginleştirip, teknoloji ile buluşturuyoruz. Yani oyuncakta ezber bozacağız. Dijital oyuncaklar yakında Ankara'nın hemen hemen tüm parklarında görülecek. Devasa robotları burada yerli ürünlerle üretiyoruz. Daha teknolojik zeka geliştirici oyuncaklar yer alacak. Oyuncak ya da park deyip geçmemek gerek. Artık harklar oyun yeri olmayacak, eğitici-öğretici merkezler haline geliyor" diye konuştu. Kutlucan, "Amacımız her geçen gün daha büyük bir şirket olmak ve başta ülkeminizin kalkınmasına hizmet etmek, uluslar arası piyasada ülkemizi ve şirketimizi temsil etmektir" ifadesini kullandı.
BİZE ULAŞIN