Tarihi konak onarım beklerken kül oldu

Hacı Bayram Mahallesi’ndeki tarihi konak, çıkan yangında cayır cayır yanarak küle döndü

Tarihi konak onarım beklerken kül oldu
Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanlığı tarafından Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesi kapsamında yıkım çalışmalarının yürütüldüğü Hacı Bayram Mahallesi'nde bulunan tarihi konaklar tehdit altında. Etrafındaki yapıların yıkılmasının ardından korumasız hale gelen ve madde bağımlılarının meskeni haline dönüşen bir tarihi konakta yangın çıktı. Yapının ahşap olması nedeniyle alevler kısa sürede tüm konağı sardı. İtfaiye ekiplerinin müdahalesine rağmen alev alev yanan konak, yangın sonrası küle döndü.

TİNERCİLER MESKEN TUTTU
Mahalle sakinlerinden muhtar azası Mehmet Arabacı, restore edilmeyi bekleyen konağın yanmasıyla şoke olduklarını söyledi. Arabacı, bölgeki yıkım çalışmaları nedeniyle tarihi evlerin korumasız durumda kaldığına dikkat çekerek, "Yanan konak 1927'de inşa edilmiş tipik bir Ankara eviydi. Bölgedeki diğer yapılar yıkılınca bu tarihi evler açıkta ve korumasız kaldı. Madde bağımlıları da buraları mesken tutuyor. Bu yapıların tescilli olduğu söyleniyor. Tek isteğimiz bu evlerin aslına uygun restore edilerek korunması" dedi.

DİĞERLERİ DE TEHDİT ALTINDA
Tarihi konakların Ankara'nın toplumsal belleğini yansıttığını kaydeden Arabacı, "Tarihi ve anıları yaşatıyorlar. Yıkımlar yapıldıktan sonra bunlar istenilse hemen koruma altına alınabilirdi. Mahallenin olumsuz olaylarla anılması bu evlerin de önemini arka plana atıyor. Bu evler yurtdışında başka bir ülkede olsaydı onarılarak müze şeklinde yaşatılırdı." diye konuştu. Konağın yakınında tarihi Hamidiye Camisi bulunduğunu belirten Arabacı, "Mayıs ayında orası da yangın tehlikesi yaşadı. Böyle giderse hepsinin bir gecede kül olmasından korkuyoruz. Büyükşehir Belediyesi ve Kültür Bakanlığı'nın bu yapıları korumaya almasını talep ediyoruz" dedi.
BİZE ULAŞIN