Son 10 günde 5 kişi boğuldu

Geçtiğimiz yaz 17 kişi serinlemek için girdiği suda boğuldu. Son 10 günde boğulanların sayısının 5’e ulaşması endişe uyandırdı. Sayının artmasından korktuklarını belirten Celil Sipahi, özellikle ebeveynlere hayati uyarıda bulundu

Son 10 günde 5 kişi boğuldu
Yaz aylarının gelmesi ile bunaltan sıcaklarda serinlemek için başkentteki 35 adet göl ve gölete girmeyi tercih eden vatandaşlar ne yazık ki bunun bedelini canlarıyla ödüyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgilere göre bugün 35 derece olan hava sıcaklığı önümüzdeki günlerde 40 dereceye kadar yükselecek. Ankara'daki akarsu, göl ve göletlerin serinlemek için uygun olmadığının altını çizen Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Celil Sipahi, başta ebeveynler olmak üzere tüm başkentlilere uyarıda bulundu.

"ENDİŞE EDİYORUZ"
Başkent sınırları içerisinde 35 adet göl ve gölet olduğunun altını çizen Başkan Sipahi, "Ankara'da 35 adet göl ve gölet bulunuyor. Bu suların hiçbiri yüzme ve serinleme için uygun değil. Başkentte havalar yeni yeni ısınmaya başlarken 10 gün içerisinde 5 adet boğulma vakasının olması bizi düşündürüyor.
Geçtiğimiz yıl başkentte toplam 17 boğulma vakası yaşanmıştı. Geçen yıla oranla bu sene sayının artmasından endişe ediyoruz" şeklinde konuştu. Bu yılki boğulma vakalarının Temelli, Kahramankazan ve Mamak'taki Mavi Göl'de yaşandığını belirten Celil Sipahi, "Ne yazık ki boğulma vakalarında bizi en çok üzen hayatını kaybedenlerin genellikle 10-18 yaş arasındaki çocuklarımızın olması... Havalar bugünlerde daha da ısınmaya başlayacak ve daha önümüzde 2-3 aylık bir süreç var. Başta anne ve babalar olmak üzere tüm vatandaşlarımızın bu konuda bilinçlenmesini istiyoruz. Yaptığımız bu hayati uyarının herkes tarafından dikkate alınmasını arzu ediyoruz" dedi.

SICAKLIK 40 DERECEYİ BULACAK
Meteorolojinin son verilerine göre Türkiye'de sıcaklıklar son zamanlarda normalin 6-7 derece üzerinde seyrediyor. Bugünden itibaren Türkiye genelinde salı gününe kadar yüksek sıcaklıklar gözlenecek ve sıcaklıklar normal değerlerin 6-10 derece üzerinde olacak. Yer yer sıcaklık rekorları kırılacak. Kuzey Afrika'dan gelen sıcak hava kütlesinin etkisinde kalacak başkentte de sıcaklıklar 40 dereceleri bulacak.
Uzmanlar, özellikle saat 10.00 ile 16.00 arasında, mecbur olmadıkça sokağa çıkılmaması, eğer bir zorunluluk varsa ve sokağa çıkılması gerekiyorsa, bu durumda da şapka ve güneş gözlüğü, koruyucu krem, ince ve açık renkli kıyafetler kullanılması gerektiği konusunda uyardı.
BİZE ULAŞIN