Uyan bebeğim artık uyan

Emine Kaya, tam 7 yıldır çalıştığı hastanedeki bir odada evlat nöbeti tutuyor. Sabahlara kadar başında gözyaşı döktüğü felçli oğlunun uyanacağı günü bekliyor

Uyan bebeğim artık uyan
O bir kez bile kucağına alamadığı, konuşamadığı evladına sabahlara kadar "Uyan bebeğim artık uyan" diyerek en acı masalları anlatan fedakâr bir anne. Anne karnında geçirdiği beyin kanamasının ardından felç olan küçük Alper'in annesi, gözü yaşlı ancak çok güçlü... Her sabah saat 08.00'da 28 yıldır hemşiresi olduğu hastane ve evladı arasında mesai yapan, gündüz şifa olup geceleri evladına bakan bir anne.

ALPER'İN MELEĞİ GÜÇLÜ ANNESİ
Emine Hemşirenin Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kliniği'nde 7 yıldır süren sessiz nöbete SABAH Ankara da katıldı. Koridorun sonunda yaklaşık 4 metrelik odada yaşam mücadelesi veren minik Alper'in yanı başında dinledik kahraman annesini ve onun yaşam mücadelesini. "Sabahlara kadar dua ediyorum evladım iyileşsin diye ve inanıyorum oğlum uyanacak 'anne' diyecek" diyerek söze başlayan Anne Kaya, "2009'da evlendim bir yıl sonra Alper doğdu. Her şeyin yolunda olduğu normal süreçli bir hamilelik geçirdim. Doğuma kadar hiçbir sıkıntım yoktu. Doğumu tüm hemşire ve doktor arkadaşlarım takip etti, çok heyecanlıydık. Oğlum doğdu ama ne ağlıyor ne de nefes almıyordu. Beyin felçli doğdu, doktorlar doğuma birkaç hafta kala geçirdiğini söyledi. Nedeni hala bulunamadı. O gün bugün tam 7 yıldır bu odadayız" dedi.

GÜÇ KAYNAĞIM OĞLUMUN KOKUSU
Yaşadığı bu büyük acıya rağmen bu kadar güçlü olmayı nasıl başardığını sorduğumuzda Emine hemşire, "Beni ayakta tutan evladımın kokusu, güç kaynağım o" dedi. Kaya, "Neden benim oğlum böyle demedim hiç ben inanıyorum o uyanacak. Bu odaya olumsuz düşünceyi sokmuyorum, karamsarlık yasak ben inancımı tek bir dakika dahi kaybetmedim. O bana sarılamıyor ama ben onu öpüp kokluyorum. O benim sevgime karşılık verecek, uyanacak inanıyorum. Çoğu zaman beşiğinin kenarında uyuyakalıyorum, 72 saat uyumadığım oluyor. Ama Alper'in nabzının şu ekranda azıcık yükselmesi tüm acılarımı dindiriyor. Bana kadının çocuğu bu halde ama yüzü gülüyor diyorlar ben mutluyum çünkü evladımın hiç değilse elini tutuyorum, dokunuyorum. Korkmuyorum içimde bir his var Allah onu benden almayacak, beni üzmeyecek" dedi.BİR İSTEK BİR HAYAL
"Tepkileri yok, ekrandan anlıyorum annelik içgüdüsü işte. Odaya girdiğimde 'Oğlum' diyorum, öpüp koklayınca hemen ekranda nabzı, solunumu yükselmiş" diyen Kaya'nın bir istek bir de hayali var. Kaya, "Tek isteğim uyanması, anne demesi. Hayalim ise rüyamı gerçekleştirmek. Doğum yaptığım gün onu yanımdan alınca bir rüya gördüm. Oğlumla birlikte el ele Mekke'deydik. Hac yapıyorduk, oğlum bana gülümsüyordu. Şimdi hayallerimden biri bu rüyayı gerçek kılmak. Oğlumun iyileşmesi ve oraya gitmemiz... Onun her gününü günlükle ölümsüzleştiriyoruz, Alper uyanana kadar yazmaya devam edeceğiz. Her yıl doğum gününde bu odayı süsler doğum günün kutlarım. Tüm hastane çalışanları onun partisine katılır" dedi.
BİZE ULAŞIN