TSYD Kupası’yla 19 Mayıs'a veda

TSYD Kupası’yla 19 Mayıs'a veda

  • Ankara Başkent
  • Salı 05.07.2017
Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın 19 Mayıs Stadı'nın yıkılarak yerine 45 veya 50 bin kişilik yeni stat yapma kararı almasının ardından uzun zamandır süren belirsizlik sona erdi. 19 Mayıs Stadı 2018 yılının ilk aylarında yıkılacak. Yeni stadyumun inşaatının ise 2019-2020 futbol sezonu sonunda bitmesi bekleniyor. Gençlerbirliği Ostim, Ankaragücü Yenikent ve Hacettepespor'un ise üç alternatifi var. Hacettepespor, Çubuk, Gölbaşı veya Ostim statlarından birini tercih edecek.

AMATÖR KULÜPLERE MÜJDE
Stat altında bulunan 50 amatör spor kulübü, Tandoğan'daki binaya geçecek. Bina amatör kulüplerin kullanımına uygun hale getirilerek amatör spora yakışır modern görünüme kavuşturulduktan sonra kulüplere teslim edilecek. Başkent ekibi, stat inşaatı bitene kadar 4 büyükler ile sahasında yapacağı karşılaşmaları ise, Afyon, Eskişehir, Konya veya Mersin'de oynayacak. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Yenikent stadyumunu Gençlerbirliği'ne vermediği ortaya çıktı. Bir buçuk ay önce yazılı olarak müracaat eden Gençlerbirliği yönetimine bu güne kadar hiçbir dönüş yapılmadığı öğrenilirken, Yenikent stadyumu Gökçek tarafından Ankaragücü'ne tahsis edildi. 1. Lige yükselen Ankaragücü ve Osmanlıspor ile Yeni Kent stadını kullanacak.

OSTİM STADINDA NELER EKSİK
Gençlerbirliği'ne tahsis edilen Ostim Stadındaki eksikler iki gün içinde tespit edilecek ve onarım çalışmaları başlayacak. Tüm masrafını Spor Bakanlığının karşılayacağı stadyumun 4 bin 700 olan kapasite, kale arkalarına yapılacak olan portatif tribünle 6 bin 700 olacak. Kale arkaları tribünleri olmayan, Işıklandırmanın yetersiz olduğu stadyumda soyunma odaları da yenilenecek. Ayrıca basın ve protokol tribünleri yapılacak. Gençlerbirliği ligin ilk iki maçını 19 Mayıs Stadında oynayabilir. Ostim stadının eksiklerinin tamamlanamaması durumunda Başkent ekibi ligdeki iki iç saha maçını mevcut statta oynama ihtimali olabilir. 11 Ağustos tarihinde başlayacak olan Süper Lig öncesi Ostim Stadının yetiştirilmesi halinde, tarihi Ankara 19 Mayıs Stadyumuna veda ise, geleneksel olarak her yıl yapılan (TSYD) Türkiye Spor Yazarları Ankara şubesinin futbol turnuvası ile olacağı öğrenildi.
BİZE ULAŞIN