Aşırı terleyenler dikkat!

Dr. Buyrukçu yazın aşırı terleyenlere önerilerde bulundu: Baharatlı gıdalar, kafeinli içecek ve alkolden uzak durun

Aşırı terleyenler dikkat!
Ankara Kişisel Sağlıklı Yaşam Merkezi Direktörü Dr. Buğra Adil Buyrukçu, hava sıcaklığı ya da çeşitli rahatsızlıklara bağlı olarak ortaya çıkan aşırı terleme problemini yaşayanlara önemli uyarılarda bulundu.

DEODORANTLARA DİKKAT!
Aşırı terlemenin sadece terleyen için değil etrafındakiler açısından da son derece rahatsız edici olduğunu kaydeden Dr. Buyrukçu, genellikle koltuk altlarında, ayak tabanı ve avuç içlerinde görülen terlemenin kişinin sosyal yaşamını olumsuz etkileyen bir problem olduğunu ifade etti. Dr. Buyrukçu "Derideki yağ bezleri salgıları ve bakteriler ile karışınca kötü kokar. Günlük 0.5-1.5 litre kadar ter oluşur. Çevre ısısına bağlı olarak miktarı değişir. Ancak bazen hiçbir neden olmadan otonom sinir sistemi etkisi ile aşırı terleme olur. Ateş, hipertiroidi, şeker ve şişmanlık gibi bazı hastalıklar, menopoz, vitamin eksiklikleri, baharatlı gıdalar tüketilmesi, bazı ilaçlar ve alkol alımı da terlemeyi arttırır. Terlemeye karşı birçok kişi özellikle koltuk altı kremleri veya deodorantları kullanır. Ancak bu ürünlerin içeriğindeki bazı maddelerin meme kanserini tetiklediği yönündeki tartışmaların sürdüğü unutulmamalıdır." Dr. Buyrukçu "Günümüzde terlemeye karşı pek çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan biri de doğal ve kalıcı bir uygulama olan botokstur. Özellikle koltuk altı aşırı terlemelerinde botoks uygulaması terleme miktarının azaltılmasında etkilidir. Aşırı strese bağlı terlemelerde ise pasiflora ekstresi etkilidir. Aliminyum klorid tuzları da krem şeklindedir ve ter bezlerini kapatarak etki gösterir. Bunları kullanacak olanlar gece yatmadan önce kullanmalı ve sabah yıkanmalıdır. Doktor reçetesiyle kullanılabilen antikolinerjikler ilaçlar ise asetilkolin sentezini engeller, iyontoforez de el ve ayak terlemelerinde etkilidir. Son olarak aşırı terlemeye karşı torakal sempatektomi adı verilen cerrahi müdahale yöntemi vardır."

BİTKİSEL ÖNERİLER
Dr. Buğra Buyrukçu baharatlı gıdalar, kafeinli içecekler, alkol ve çay kullanımının azaltılmasının terlemenin önlenmesinde etkili olacağını da bildirdi. Dr. Buyrukçu aşırı terlemeye karşı şu bitkisel karışımı da önerdi: "1-2 gram adaçayı, 150 ml kaynamış su içerisinde 15 dakika demlenip ılık olarak içilir. Günde 3 bardak içilmesi önerilir. Yine hazırladığımız bu çay içine 2-3 damla adaçayı uçucu yağını eklersek çok daha etkili olur."
BİZE ULAŞIN