Eliflerimiz güzel günler görsün

FETÖ’nün alçak darbe girişiminin yaşandığı 15 Temmuz’da yakınlarını kaybeden şehit aileleri, ihanetin yıldönümünde SABAH Ankara’ya konuştu. Şehit imam Ali Alıtkan’ın babası Ekrem Alıtkan, torunu Elif’in güzel günler göreceğini söyledi

Eliflerimiz güzel günler görsün
Kanlı gecede baba, kardeş, evlat ve eşlerini kaybeden şehit yakınları, hislerini anlatırken gözyaşlarına boğuldu. "Bu bayrak, üzerindeki hilal uğruna canlarımızı verdik ancak cananımız vatan için yıkılmadık, ayaktayız. Şehitlerin emaneti için söz veriyoruz, yüreğimizi her dakika parçalayan acımızı içimize gömüp vatana göz diken her haine dur diyecek, tek vatan nöbetini devam ettireceğiz" diye konuştular. Genelkurmay'da hainlere karşı direnirken darbeci ateşi ile şehit düşen imam Ali Alıtkan'ın son sözleri "Baba biz güzel günler gördük, Elif'imin de güzel günler görebilmesi için gitmem gerek" oldu.

"KALK GİDELİM OĞUL DEDİM"
O gece yaşadıklarını SABAH Ankara'ya anlatan şehit imamın babası Ekrem Alıtkan, "O gece arkasından yetişemedik, ayakkabılarını bile giyinmeden koştu, 'Baba vatan elden gidiyor. Duracak zaman değil. Yavruma bir vatan bırakmamız gerek. Allah'a emanet olun' demişti. 8 yaşında bir evlat bıraktı ardında... Sabaha kadar evladımı aradım ama bulamadım, ne ölü ne diri... Kayıptı! Sonra bir hastanenin morgunda buldum onu. Yüzünü açtım. 17 yıllık imamım, ben böyle bir cenaze göremedim. Gülümsüyordu, şaka yapıyor dedim, 'kalk oğul gidelim' dedim. Anamı babamı kaybettim ama evlat acısı çok başkaymış. Hain de olabilirdi, kazada da ölebilirdi ama benim evladım bir kahraman, bir şehit... Bu bizim için büyük bir onur. Sürekli rüyalarımda... Acım yüreğimi dağlıyor ama dimdik ayaktayım. Hainlere sesleniyorum; Korkun bizden soysuzlar" ifadelerini kullandı.


Şehit Ali Alıtkan

'ŞEHİTLERİN YURDUNA SAHİP ÇIKALIM'
Mamak Caddesi'nde AK Parti Teşkilatı önünde tankların geçişini engellemeye çalışırken şehit edilen AK Parti Mamak Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Altın'ın kızı Adile Eviz (30) gözyaşları içerisinde "Biz babamızı verdik vatan için... Ona var gücümüzle sahip çıkalım, şehitlerin emaneti yurdumuza..." dedi. Eviz, "Kuzum diye severdi beni. Yılı geldi, içim de bir ateş var, sönmeden yanıyor, acı taze ama eksiklik asırlardır var gibi. Baba demeyi özledim, babam yok, en yakınımdı, arkadaşımdı. Elim sürekli telefona gidiyor bir şey soracağım telefonu çeviriyorum cevap yok. Şehit kızı olarak tek isteğim vatanı satılmışlardan koruyalım. Vatan her şeyden önemli. Ben vatan sevdalısı bir adamın kızıyım. Vatanımız pazarlığa açık değil" dedi.

"Yokluğuna dayanmak zor"
Şehidin eşi Kibar Altın (54) ise, "Onun yokluğuna dayanabilmek çok zor. Çocuklarım her an yanımda ama bir boşluk var, ne yaptıysam dolmuyor… Özledim onu, aramızdaki tatlı kavgaları bile çok özledim. Biz birbirimizi çok severdik, o kadar harika anlaşıyorduk ki bir rüya gibiydi. Elimdi, kolumdu, nefesimdi... Şimdi her şeyimi kaybettim, sol yanım çok acıyor. Bir yıl geçti ihanetin üzerinden, Hasan'sız koca bir yıl. İçim yanıyor ama o kadar gururluyum ki" şeklinde konuştu.'UĞRUNA CAN VERDİĞİN BU BAYRAK İÇİN AYAKTAYIM'
Şehit Hasan Altın'ın eşi, " Sana söz Hasan'ım uğruna can verdiğin bu bayrak için ayakta kalacağım" diye konuştu.


Şehit Vedat Büyüköztaş'ın babası Mesut Büyüköztaş

'GÜLÜŞÜNÜ ÇOK ÖZLEDİM'
Genelkurmay önünde helikopterden açılan ateş sonucunda şehit düşen Vedat Büyüköztaş'ın (36) babası Mesut Büyüköztaş (62), yaşadıklarını anlatırken gözyaşlarını tutamadı. Acılı baba, "Bir yıl önce geçirdiği trafik kazasında eşi ve iki evladını kaybetmişti. Bir yıl sonra kendisi veda etti. O gece darbeciler içeriye girmesin diye tankların önünde etten duvar örmüşler, o sıra helikopter bombalıyor. Ben evladımı bu katil sürülerinin benim paramla alınan mermileri ile kaybettim. Bakışını özledim, baba deyip kapıyı açtığında o güzel gülüşünü çok özledim. Ama sözüm var; o gece evladımın belden yukarısı yoktu, paramparça etmişler kuzumu. Söz, dayanana kadar vatan için nöbet tutacağım" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN