İki komşu biri şehit biri gazi

Altındağ’daki bir apartman hain darbe kalkışmasının yaşandığı 15 Temmuz’da bir şehit, bir gazi verdi

İki komşu biri şehit biri gazi
Tarih öğretmeni Yusuf Elitaş, 15 Temmuz gecesi FETÖ'cülerin hain darbe kalkışmasına karşı durabilmek için sokağa çıkan binlerce vatandaştan sadece biri… Elitaş o gece Altındağ Karapürkçek'te oturduğu apartmandaki komşusu emekli Hüseyin Kesti'nin Genelkurmay'a gittiğini öğrendi. "Yer var mı komşu?" diyerek Kesti'nin aracına binen Elitaş, çatışmaların en yoğun olduğu Genelkurmay Kavşağı'na gitti.

İKİ OĞLUYLA ÇIKTI
Hainlerin helikopterden açtığı ateş sonucu Yusuf öğretmen şehit düşerken, beraber geldiği komşusu Hüseyin Kesti kolundan vurularak gazi oldu. Kolu parçalandığı için kesilmek zorunda kalan Gazi Hüseyin Kesti, o gün yaşadıklarını SABAH Ankara'ya anlattı. Gazi Kesti, "15 Temmuz gecesi saat 19.00 sularında evde ailemle birlikte vakit geçiriyordum. Televizyonda İstanbul'da Boğaz Köprüsü'nde yaşanan olayları görünce terör olayları olduğunu sandım. Cumhurbaşkanımızın açıklamasını izledim, vatandaşları sokağı çağırıyordu, konuşmasının bitmesini beklemeden, 2 oğluma da 'hadi gidiyoruz' dedim. 5 dakika içinde aşağıdaydık. Tam aracıma binmeye hazırlanırken üst kat komşum Yusuf Elitaş, 'Arabada yer var mı komşu' dedi. Komşumu, 2 oğlumu ve oğlumun bir arkadaşını alıp toplam 5 kişi, ara yollardan hızlı bir şekilde Kızılay'a doğru hareket ettik" diye konuştu.


Serpil Elitaş, eşinin eğitim camiasında örnek bir insan olarak tanındığını söyledi

İSİMSİZ ŞEHİT
Nasıl gazi olduğunu anlatan Kesti, "Helikopterden ateş geldi. Sonra elime baktım, kolum yok sadece deri tutuyor. Bir vatandaş bizi arabasına aldı. Yusuf hocamı en son Genelkurmay'ın önünde görmüştüm. Sonra birbirimizi kaybettik. Meğerse o da orada vurulmuş ve vefat etmiş. Onu da Numune Hastanesine getirmişler ama getirildiğinde şehit düşmüş. Şehit öğretmenin eşi Serpil Elitaş da, "İnsanın eşini kaybetmesi çok zor. Tek tesellimiz şehit olması. Öğrencileri, 'Yusuf Hoca ölümüyle bize ders verdi' diyor" dedi.
BİZE ULAŞIN