Türkiye büyük gücünü 15 Temmuz’da gösterdi

“15 Temmuz ve Kalkınma Konferansı”nda konuşan Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, 15 Temmuz’da Türkiye’nin gücünü gösterdiğini belirterek, “Bundan sonra da başaramayacaklar” diye konuştu

Türkiye büyük gücünü 15 Temmuz’da gösterdi
Ankara Ticaret Odası (ATO) ile Ankara Kalkınma Ajansı işbirliği ve Ankara Valiliği himayesinde, "15 Temmuz ve Kalkınma" başlıklı konferans düzenlendi. ATO Meclis Salonundaki konfeferansa Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Ankara Valisi Ercan Topaca, ATO Başkanı Gürsel Baran, TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Başkanı Reşat Petek, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık ve çok sayıda davetli katıldı.

'AMAÇ ÖNÜMÜZÜ KESMEK'
Darbe girişimlerinin temel nedenlerinden birinin Türkiye'nin kalkınmasının ve büyümesinin önünün kesilmesi olduğunu vurgulayan Bakan Elvan, "Baktılar ki Türkiye artık kendi kararını kendisi veriyor, büyüyor, güçleniyor, ekonomik olarak bölgesinde çok önemli bir güç haline geliyor. Ne yapıp edip Türkiye'nin önünü kesip, kendi kararını kendisinin vermediği, ekonomik olarak güçsüz bir Türkiye'yi nasıl ve ne şekilde oluşturabiliriz anlayışı ile hareket edilmiştir. 15 Temmuz hadisesi bundan ibarettir" diye konuştu.

'DAHA DA GÜÇLENECEĞİZ'
15 Temmuz'da Türkiye'nin işgal edilebileceği bir ortamın oluşturulmaya çalışıldığının altını çizen Bakan Elvan, "Başaramadılar, bundan sonra da asla başaramayacaklar" dedi. ATO Başkanı Baran ise iş dünyası olarak milli seferberlik ruhuyla, ekonominin daha da güçlenmesi için ellerinden geleni yapacaklarını vurguladı. Baran, "İş ve yatırım ortamını geliştirmeye, istihdama katkı sağlamaya, üyelerimize yeni pazarlar bulmak suretiyle ihracatımızı artırmaya odaklanacağız. Ülkemiz ekonomik olarak güçlü olursa ayakta kalabiliriz. Hepimiz bunun bilincindeyiz" dedi. Ankara Valisi Ercan Topaca ise ülkenin 15 Temmuz'dan sonra daha da güçlendiğini vurgulayarak, "Hepimiz bir endişeye kapıldık ama bunları bertaraf ettik. İçimizdeki hainleri temizlemiş bir şekilde yolumuza devam ediyoruz. Milletimiz, ekonomimiz ve demokrasimiz daha da güçlenmiştir. Dolayısıyla, geleceğe daha güvenle ve daha güzel bir şekilde bakıyoruz" dedi. SABAH Gazetesi Ekonomi Müdürü ve Yazarı Dr. Şeref Oğuz'un moderatörlüğünü yaptığı "15 Temmuz ve Kalkınma" başlıklı konferansta, Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Selahattin Toğay, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi, Yenişafak Gazetesi Yazarı Prof. Dr. Erdal Tanas Karagöl, Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü Mehmet Barca konuşmacı olarak yer aldı.
BİZE ULAŞIN