Belediye ordusu

Belediye ordusu

Başta Büyükşehir olmak üzere Ankara’daki tüm belediyeler, FETÖ’cü hainlerin namlularını millete çevirdiği 15 Temmuz gecesi, tüm personelleri ve araçları ile destan yazdı. Başkanlar bir yıl sonra o geceyi SABAH Ankara’ya anlattı

FETÖ'CÜ hainler 15 Temmuz gecesi başkente bombalar yağdırırken halk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısı ile sokaklara döküldü ve darbeye "dur" dedi. Darbe girişiminde çatışmaların en yoğun yaşandığı gecede halkla birlikte başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere tüm belediyelerin araçları tanklara set oldu. Askeri kışlaların önünü kapatarak FETÖ'cülerin dışarı çıkmasını engelleyen belediye araçları hiç kuşkusuz ki kahramanlık destanının yazılmasında önemli bir rol üstlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan o gece görev yapan kahraman belediye çalışanlarını Ramazan ayında düzenlediği iftar yemeği ile Külliye'de ağırlamıştı. Belediye başkanları o gece yaşadıklarını SABAH Ankara'ya anlattı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek: Biz o esnada 10 bin kişiyi sokağa döktük belediyeden. Emniyet ile Vali ile irtibat kurduk. Kritik noktalara otobüs, kamyon ve greyderleri sevk ettim. Ankara'da nerede sıkıntı varsa polisler hemen beni aradı. Tabiri caizse lojistik desteği o gece tamamen Ankara Büyükşehir Belediyesi sağladı. Sabah oldu, insanlar yemek yemesi gerekiyor. Halk Ekmek Fabrikası'nı seferber ettik. Halk Ekmek 24 saat vardiya yaparak herkese kumanya yetiştirdi. Ayrıca belediye yemekhanesini çalıştırdık. Sadece o gece Ankara'ya gelen 8 bin polis için yemek hazırladık.

'Yarım saat içerisinde 4-5 bin kişi tankların önünde siper olmuştu'
Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül: Kolordu biliyorsunuz bizim bölgemizde. Belediyenin önündeki Mamak Caddesi kolordudan çıkan tankların Genelkurmay'a, Kızılay'a gitmesi için en kısa yol. Buradan tankların, belediye binasının, ilçe binasının önünden hareket ettiği bilgisi geldi. 00.15-00.20 civarlarında biz ilçe binasındayken tankların geldiği haberini aldık ve aşağıya indik. Tabi ilk etapta o mesajlardan sonra gelen yaklaşık 100 kişilik bir grup vardı. O tankları Mamak Caddesinde durdurduk. Cumhurbaşkanımızın konuşmasından sonra yaklaşık o yarım saat içerisinde 4000-5000 kişiyi bulduk. Tankların önü-arkası kesildi insanlarla. Tabi o arada çöp kamyonlarından iki-üç tanesi yolun ön tarafına insanlardan sonraki kısma çekildi. Emniyet Müdürü ile görüştük. Emniyet Müdürlüğüne araç istediler gönderdik. Diğer iş makinalarını, kamyonları vs. talimat verip kolordunun giriş çıkış kapılarını kapatması için yönlendirdik.

Gölbaşı halkımızla hainleri durdurduk
Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay: Darbe girişimini duyduğumuz ilk anda Gölbaşı AK Parti İlçe binası önünde toplandık. Özel Harekat Daire Başkanlığımıza yapılan saldırıyı duyduk ve oraya doğru Gölbaşı halkımız ile yürüyüşe geçtik. TÜRKSAT ve TRT'ye de vatandaşlarımızı sevk ettik. Belediye araçlarımızı TÜRKSAT'a ve Özel Harekat'a gönderdik. O gece bu hainlerin saldırısına yoğun bir şekilde Gölbaşı halkımızla karşı durduk.

Belediyeyi hızla aktif hale getirdik
Altındağ Belediye Başkanı Dr. Veysel Tiryaki: Gölbaşı Vilayetler Evi'nde bazı bakanlarımızla birlikte o gece bir düğündeydik. Nikah kıydım. Eşim yanımdaydı. Hızla belediyeyi aktif hale getirdik. İş makinaları operatör ve şoförlerini görev yerine çağırdık. Aynı anda Altındağlılara cep telefonundan mesaj atarak, durumdan haberdar ettik ve hızla Altındağlıları sokağa davet ettik. 12 şehidimiz, 200'den fazla gazimiz var. 15 Temmuz asla unutulmamalıdır.

70 çöp kamyonu ile siper olduk
Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak: Darbe girişimine karşı vatandaşların Kalaba Kent Meydanı'nda toplanmalarını istedik. Belediye binamızın açılması, ışıkların açık tutulması ve araç filomuzun hazırlaması talimatlarını verdim. Personelimizi SMS ile belediyeye çağırdık. Belediyeye ait 10 çöp treyleri, 70 çöp kamyonu, 4 greyder, 16 kamyonla Emniyet'e doğru harekete geçtik. Biz gittiğimizde emniyetin içine girmişlerdi. Yolu kapatarak çıkmalarını engelledik.

Çağrıyla hemen meydana indik
Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna: Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın "Sokaklara çıkın" çağrısıyla hemen meydanlara indik. Belediye başkanı olarak da üzerime düşen ne varsa yapmak için gayret gösterdim. Arkadaşlarımızla koordineli bir şekilde çalışmalar gerçekleştirdik. Destek noktasında ne yapmamız gerekiyorsa yaptık. Sabaha kadar sokaktaydık. Biz de Kızılay ve olayların yaşandığı diğer yerlerde vatandaşımızın yanında olduk.
BİZE ULAŞIN