Haydi Ankara vatan için nöbete

İhanetle başlayıp destanla sona eren 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıldönümünde başkentliler Ulus’ta buluşacak. Yüz binler gazi Meclis’e yürüyüp, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde nöbet tutacak

Haydi Ankara vatan için nöbete
İhanetle başlayıp destanla sonlanan 15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünde Ankara, 25 ilçeden yüz binlerce vatandaş ile ayakta olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "15 Temmuz bizim yeni Çanakkale'mizdir, Sakarya'mızdır, milletimi demokrasi nöbetlerine davet ediyorum" sözleri üzerine bayrağını alan Ankaralı, bugün ve yarın demokrasi nöbeti tutacak.

DEV YÜRÜYÜŞLE BAŞLAYACAK
AK Parti İl Başkanı Nedim Yamalı, demokrasi nöbetinin 15 Temmuz saat 04.00'dan 16 Temmuz gece saat 00.00'a kadar Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde tutulacağını söyledi. Yamalı, "Program 15 Temmuz gecesi saat 21.00'da Ulus'taki eski Meclis'ten başlayacak. Akşam ezanından itibaren ilçelerimizden hareket eden vatandaşlarımız Ulus Meydanı'nda toplanacak, buradan yeni meclisimize kadar oluşturulmuş devasa güvenlik koridoru içerisinde yürüyüş başlayacak. Nöbetlerimiz de bu yürüyüşlerle başlamış olacak. Tırlara yüklenen biner kilometrelik Türk bayrakları da yine bu meydandan açılarak vatandaşların omuzlarında yürüyüşe eklenecek. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı güzergahta yüz binlerle 4 kilometre yürüyeceğiz. Yürüyüşte vatandaşların su, ikram gibi ihtiyaçları yanı sıra acil sağlık ekipleri de yer alacak. Yürüyüşe Tüm il teşkilatımız, belediye başkanları, Ankara milletvekilleri, STK temsilcileri, Ankara Valimiz, Emniyet müdürümüz katılacak" şeklinde konuştu.

8 İLÇE KATILMAYACAK
Yamalı, merkeze uzak 8 ilçenin dev yürüyüşe katılamayacağını, kendi içlerinde program yapacaklarını söyledi. Kalecik, Nallıhan, Beypazarı, Güdül, Evren, Kazan, Kızılcahamam, Şereflikoçhisar ilçe sınırlarında anma etkinlikleri yapacak. Yine Meclis'teki programın ardından vatandaşları Kızılay ve Meclis önünde otobüslerle Külliye'deki nöbet alanına taşınacak.

TÜM BAŞKENTLİLER NÖBETE DAVETLİ
"Milli Birlik Yürüyüşümüzü saat 00.13'te Meclis'te tamamlayacağız" diyen Yamalı, "4 kilometrelik yürüyüşte vatandaşlarımızın elinde sadece Türk ve 15 Temmuz logolu bayraklar olacak. Çatışma bölgelerine yürünmeyecek. Ulus-Kızılay hattında olacak. Yine yürüyüş sırasında Ankara semaları şehitlerimiz için bırakılacak fenerlerle aydınlanacak. Ankara'daki 150 şehidimizin fotoğrafları her vatandaşımızca taşınacak, yüz binler 150 bin şehidimizi canlandıracak. Şehit ailelerimiz ve gazilerimiz yürüyüşümüze katılmayacak, onlarla mecliste buluşacağız. Tüm Ankaralıları Meclisimizdeki anma ve Külliye'deki nöbete davet ediyoruz" dedi.

'YÜRÜYÜŞÜN GÜVENLİĞİNİ BİNLERCE POLİS SAĞLAYACAK'
Yamalı, Ankara Valiliği'nde Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve İl Emniyet Müdürü'nün de katıldığı bir toplantı yaptıklarını söyledi. Yamalı, "Emniyet güçlerimiz yoğun bir güvenlik tedbiri aldı, binlerce polisimiz güvenliği sağlayacak. 15 Temmuz'u 16 Temmuz'a bağlayan gece yarısı 00.13'te okunan salalarla başlayıp 16 Temmuz'u 17'sine bağlayan gece yarısına kadar sürecek demokrasi nöbetleri bugün başlıyor. 01.00'da TBMM tören alanında toplanacağız, 02.37'de Cumhurbaşkanının burada halka hitabı. 02.45'te Kuran-ı Kerim tilaveti ve dua. 03.00 protokol konuşmaları, 04.00 15 Temmuz Video Mapping TBMM binası üzerine yansıtılması. 04.25 Cumhurbaşkanlığı Külliyesi 15 Temmuz Şehitler anıtının açılışı, Millet Camii sabah namazı ve Cumhurbaşkanın hitabı olacak. 16 Temmuz saat 00.00'da nöbetler son bulacak" dedi.
BİZE ULAŞIN