Suriyeli çocuklardan şehitler için hatim

İlçe Müftülüğü tarafından kendilerine tahsis edilen camide Kur’an okuyan Suriyeli çocuklar, 15 Temmuz şehitlerine dua ederek onlar için hatim indirdi

Suriyeli çocuklardan şehitler için hatim
Altındağ Önder Mahallesi'nde Türklerle iç içe yaşayan Suriyeli çocuklar, 15 Temmuz şehitleri anısına hatim indirdi. Başkentte Suriyeliler ve Türklerin birlikte yaşadığı Önder Mahallesi'ndeki Ören Camisi'nin imamı Yılmaz Duran, caminin Altındağ Müftülüğü tarafından cuma namazları için Suriyelilerin kullanımına tahsis edildiğini söyledi. Duran, "Suriyeli kardeşlerimiz diğer camilerde namaz kılıyordu. Ancak vaaz Türkçe olduğu için anlamıyordu. Camimiz, müftülüğün izniyle sadece cuma namazlarında Suriyelilere tahsis edildi. Onun dışındaki diğer 5 vakitte Türkler ile Suriyeliler birlikte geliyor. Cami kişilere değil tüm Müslümanlara aittir. Suriyeliler muhacirdir, biz ensarız" diye konuştu.

"ZORLA GÖNDERİRLERDİ"
Müftülüğün gönderdiği Türkçe hutbenin birebir Arapçaya çevrilerek vaaz verildiğini belirten Duran, şu ifadeleri kullandı: "Bunun haricinde, 400'ün üzerinde Suriyeli öğrenciye Kur'an kursu veriliyor. Suriyeli hocalar veriyor. Ben de bu durumdan memnunum. Bu sabah da 15 Temmuz şehitlerinin ruhuna, Suriyeli çocuklarımız Kuran-ı Kerim'den birer cüz okuyarak hatim indirdi. Cuma namazından önce de hatim duasını yaptık" dedi. Caminin Suriyeli imamı Muhammed Cüneyt eşŞebek de, "Bu olayı hatırladığımızda son derece duygulanıyoruz. Eğer bu darbe, başarılı olsaydı… Allah'a şükürler olsun ki olmadı, Türkiye'deki Suriyelilerin durumu da çok kötü olacaktı. Tahminlere girmek yersiz ama belki de bombalar altındaki ülkemize zorla geri gönderilecektik" dedi.
BİZE ULAŞIN