‘Anıtkabir imara açılıyor’ yalan çıktı

‘Anıtkabir imara açılıyor’ yalan çıktı

Mimarlar Odası Başkanı Tezcan Karakuş'un "Anıtkabir imara açılıyor" yalanına sarılan CHP'lilerin sosyal medyada Anıtkabir üzerinden yürüttüğü algı operasyonu ters tepti. Söz konusu plan değişikliğinin CHP'lilerin de oyu ile onaylandığı ve iddiaların gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Yeni bir yapılaşma söz konusu değil. Mevcut askeri lojmanlar resmileşti" dedi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş'un Anıtkabir ile ilgili ortaya attığı iddialar ülke gündemine oturdu. Karakuş, Mayıs 2016'da Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde alınan kararla Anıtkabir'in imara açıldığını öne sürerek, "Plan değişikliği yeni yapılaşma öngörüyor. Anıtkabir tüm ulusa ait anıtsal bir alandır, her ne amaçla olursa olsun yapılaşmaya açılamaz" dedi.

CHP'LİLER DE OY VER Dİ
Karakuş'un bu yalanına CHP'li Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen "Anıtkabir alanına tek bir konut yaptırmayız" diyerek ortak olurken, başta Eren Erdem olmak üzere CHP'li milletvekilleri de bu yalan üzerinden algı operasyonu yürüttü. Ancak ortaya atılan iddianın gerçek olmadığı ortaya çıktı. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nde alınan 900 Sayılı kararın meclisteki tüm parti gruplarının oybirliği ile kabul edildiği ve iddiaların aksine Anıtkabir'de herhangi bir yapılaşma iznini içermediği belirlendi.

BOŞ ÇABA İÇERİSİNDELER
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Yeni bir yapılaşma sözkonusu dahi değil. Sadece mevcut askeri lojmanlar resmileşti. Mevcut durum korundu o kadar. Bir kez daha, ideolojik düşünceleriyle hareket eden bir takım oda yöneticileri ve internet siteleri; halkı yanıltarak, algı oluşturma çabası içerisindeler. Ancak yine bilgisiz, yine belgesiz, yine boş çaba içindeler" ifadelerini kullandı. Kaçak durumda olan lojmanların CHP'li Çankaya Belediyesi tarafından yıkılması gerektiğini belirten Başkan Gökçek, "Şimdi sormak gerekir... Madem bu lojmanlar istenmiyordu, CHP'li Çankaya Belediyesi niye binaların yıkımını gerçekleştirmedi? Çünkü uygulama yetkisi Büyükşehir'de değil, Çankaya Belediyesi'ne ait... Ayrıca bugüne kadar Mimarlar Odası'nın aklı neredeydi?" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN