200 yıl sonra emekli oluyor

200 yıl sonra emekli oluyor

1800’lü yıllarda Genç Osmanlı mimarisi ile inşa edilen ve bu tarihten itibaren araç ve yaya trafiğine hizmet eden Altındağ’daki taş köprü, restorasyonun ardından araç trafiğine kapatılacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na bağlı Karayolları Genel Müdürlüğü, başkentteki tarihi bir köprüyü bakıma aldı. 1800'lü yıllarda Genç Osmanlı mimarisi ile inşa edilen Altındağ'daki tarihi taş köprüde, Koruma Kurulu'ndan alınan izinlerin ardından yenileme çalışmalarına başlandı. 4. Bölge Müdürlüğü'ne bağlı ekipler tarafından yürütülen çalışmaların bu yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor.

BİRKAÇ AYA BİTECEK
Altındağ'daki eski Fruko Fabrikası'nın arkasında yer alan taş köprünün ilk olarak üzerindeki asfalt zemini kazındı. Çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiği köprü, uzun yıllar boyunca araç trafiğine de hizmet verdi. Restorasyon çalışmasının ardından emekliye ayrılacak olan taş köprü, araç trafiğine kapatılacak ve sadece yaya geçişleri için kullanılacak. Keçiören'deki bir başka tarihi köprüde de restorasyon çalışmalarını sürdüren Karayolları Genel Müdürlüğü, Pursaklar'da bulunan bir başka eserin de onarımına bu yıl içerisinde başlayacak. Yetkililerden alınan bilgilere göre, köprünün geçen yıl başlanan ilk etap çalışmaları sırasında üstündeki hatlar alındı. Aktif olarak çalışmaya ise 2017 bahar aylarında başlandı. Bu yıl önce üstüne kat kat atılan asfalt ve beton söküldü ve altındaki tarihi yapı ortaya çıkarıldı, ardından da restorasyona başlandı. Döşemesi yapıldı, çevresi açığa çıkarıldı. Çalışmanın 2017 yılı içerisinde bitirilmesi amaçlanıyor. Yapı 1800'lü yılların sonunda yapılmış.
BİZE ULAŞIN