Ömer Halisdemir’i resimlerinde yaşatıyor

Ömer Halisdemir’i resimlerinde yaşatıyor

Başkentli ressam Malik Güçlü, 15 Temmuz şehidi Ömer Halisdemir için yaptığı resimle sosyal medyanın gündeminde. Ressam Güçlü, “Bu kadar yankı bulacağını hiç düşünmemiştim” dedi

  • Ankara Başkent
  • Cuma 22.07.2017
Erzurum doğumlu ressam Muhammet Malik Güçlü, 15 Temmuz'dan sonra vatansever bir refleksle çalışan şairler, heykeltraşlar ve ressamlar olduğunu dile getirerek, kendisinin de şehit Ömer Halisdemir'in resmini yaptığını söyledi. Güçlü, sosyal medyada şu an birçok kişinin profil fotoğrafı olarak kullandığı resmiyle ilgili duygularını paylaştı. Milli birlik ve beraberlik bilinciyle gerçekleştirdiği çalışmadan bahseden ressam Güçlü, "Ömer Halisdemir'in haberini duyduktan sonra bir portresini yapmak istedim. Herkes gibi ben de çok etkilendim onun hikayesinden. O günlerde çok kaliteli olmayan bir fotoğrafı vardı ve hep tek bir fotoğrafı paylaşılıyordu. Ben de bunu daha güzel resmedebilirim diye düşündüm. Resimde Ömer Halisdemir'i şehitlerimizin kanı olan kırmızı bayrağımızla bütünleştirdim, resimde Ömer Halisdemir ve bayrağa doğru bir geçiş var. Tabi insanlar o günlerde Ömer Halisdemir'e olan minnettarlıklarını yazıp paylaşıyorlardı. Benim resmimi görenler de resmi paylaşmaya başladı. Resim sonuçta bir dil ve ifade aracı, dolayısıyla insanlar bu resmi anlamlı buldu" şeklinde konuştu.


Ressam Güçlü, şehit polis Fethi Sekin'in resmini de yapmış.

"BÜYÜK KAHRAMANLIK..."
Resmin sosyal medyada çok fazla yankı bulacağını tahmin etmediğini belirten Güçlü, "Bu kadar fazla bir etkileşim beklemiyordum, diğer resimlerim ne kadar geri dönüş alıyorsa bunun da o kadar alacağını düşündüm. Ama tabi şehidimize olan minnettarlık ve o günlerdeki yoğun duygular, şehit Ömer Halisdemir'in yaptığı büyük kahramanlık, insanları çok fazla etkiledi ki herkes onun resimlerini paylaşmak istedi. Görenler de, benim yaptığım resmi paylaştı" dedi. Güçlü, "O gece ben de Cumhurbaşkanlığı Külliyesinin önündeydim, yani herkesin neler yaşadığını çok iyi biliyorum. Uçağın geldiğini görünce insanlar kelime-i şehadet getirmeye başlıyordu ama kimse bir yere kaçmıyordu. Ömer Halisdemir o kahramanlığı yapmasaydı belki de ben ve oradaki insanlar ve binlercemiz ölmüş olacaktık" dedi.
BİZE ULAŞIN