Türk dünyasının müziği Balkanlar’da yankılanacak

Türk dünyasının müziği Balkanlar’da yankılanacak

TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası’nın genç müzisyenleri, Balkanlar Turnesi ile Türk müziğini Avrupa ülkelerine taşımaya hazırlanıyor

  • Ankara Başkent
  • Cuma 22.07.2017
Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Gençlik Oda Orkestrası çatısı altında bir araya gelen Türk dünyasının farklı ülkelerinden genç müzisyenler, Türk müziğini Balkanlar'a dinletmek için turneye çıkıyor. Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan gibi Türki cumhuriyetlerden TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası'na katılan genç müzisyenler, 23 Temmuz'da başlayacakları Balkanlar turnesinin heyecanını CSO Konser Salonu'ndaki prova sırasında anlattı. Orkestra şefi Azerbaycanlı Mustafa Mehmandarov, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov'un girişimiyle 2010'da kurulan orkestraya önce keman sanatçısı olarak katıldığını, daha sonra orkestra şefliği görevini üstlendiğini belirtti. Orkestranın Kazakistanlı şefi Anvar Akbarov da Türk bestecileri Avrupa'ya tanıtmanın kültürel bağların sağlamlaşması için çok önemli olduğunu söyledi.

'BİRLİKTE MÜZİK YAPMAK GÜZEL'
Orkestranın viyola sanatçısı Ziba Rasabli ise "Birlikte müzik yapmak, Türk müziğini Avrupa'ya göstermek çok güzel" diye konuştu. Viyola sanatçısı Sabuhi Akhundov da orkestradaki "hissi münasebet"in çok iyi olduğunu söyledi.
BİZE ULAŞIN