Başkente ‘2 milyon’ turist çekecek tanıtım

Başkente ‘2 milyon’ turist çekecek tanıtım

Başkentin turizm potansiyeli, Gordion antik kenti ve Hacı Bayram Camisi’nin UNESCO Dünya Mirası listesine girmesiyle 5’e katlanacak

Ankara'nın ulusal ve uluslararası alanda kapsamlı olarak tanıtılması amacıyla Turizm ve Tanıtma Platformu (TUTAP) öncülüğünde tanıtım seferberliği başlatıldı. Tanıtım projesiyle ilgili açıklamalarda bulunan TUTAP Başkanı Fikret Yıldız, ilk etapta Ankara'yı 'memur şehri' imajından kurtarıp turist çeken bir kent haline getirmek istediklerini anlattı.

TURİZMİN DE BAŞKENTİ OLUR
Başkent Ankara'nın ülke ekonomisine katkı sağlayan sanayisiyle, ticari yaşamı ve alışveriş merkezleriyle, sportif faaliyetleriyle, jeotermal ve yöresel özellikleriyle, büyük parkları ve yeşiliyle, çevre ilçelerindeki tarihi ve kültürel zenginlikleriyle, doğal güzellikleriyle ve dünya miras unsurları ile turizmin de başkenti yapmayı hedeflediklerini kaydederek, "Başkent Ankara'nın sahip olduğu marka değerini ortaya çıkarması, etkili ve kaliteli tanıtımlar ile mümkün olabilir" dedi.

2 MİLYON TURİST
Yılda ortalama 600 bin turisti ağırlayan Ankara'nın gerçekleştirilecek tanıtma çalışmaları neticesinde 2 milyon civarında turisti misafir edeceğini vurgulayan Yıldız, "Başkent ulaşım, konaklama ve tesisler yönünden büyük avantajlara sahip. Bu sayede turizm gelirleri artacak ve ticari yaşama büyük hareketlilik gelecek. Bundan sonra Ankara, yurt içinde ve yurt dışında birçok uluslararası fuarda daha fazla yer alacak ve farklılığını ortaya koyacaktır" diye konuştu.

GORDİON VE HACI BAYRAM
Gordion antik kenti ve Hacı Bayram Camisi'nin UNESCO Dünya Mirası listesine alınması için ciddi çalışmalar yapıldığını belirten Yıldız şöyle konuştu: "Sonuç alındığı takdirde Ankara'ya gelen turist sayısı en az beş kat artacak" dedi. Ankara'ya gönül veren insanların, kurum ve kuruşların ve iş dünyasının vakit kaybetmeden başlatılan bu tanıtma seferberliği içerisinde yer almasının önemine dikkat çeken Yıldız, "Sayın Melih Gökçek'in en önemli projeleri olan Ulus Tarihi Kent Merkezi ve Ankapark Projeleri turizme büyük katkı sağlayacak. Bu projelere ilaveten diğer destinasyonlarında devreye sokulması ile turist sayısı bakımından büyük artış olacak. Bunun neticesinde Ankara'ya Ekonomik ve sosyal olarak büyük kazanımlar sağlanacak. Ankara, siyasi ve kamusal zenginliğine turizmi de ekleyecek" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN