Ölüm haberini veren doktorlara dayak şoku

Ölüm haberini veren doktorlara dayak şoku

Ölüm haberi alan hasta yakınları iki doktora saldırdı. Ameliyathaneye kaçarak kurtulan doktorlardan birinin burnu kırıldı, diğeri ise kafasına ağır darbe aldı

Sakarya'da yaşanan sağlık çalışanına şiddet olayının üzerinden kısa bir süre geçmişken yeni bir şiddet vakası da Ankara Yüksek İhtisas Hastanesi'nde gerçekleşti. 71 yaşındaki babalarını kaybeden 6-7 kişilik hasta yakını, kendilerini bilgilendirmeye çalışan doktorlara saldırdı. Linç edilmekten son anda kurtulan doktorlardan Mehmet Hamdi Özbek'in burnu kırıldı. Özbek'in çalışma arkadaşlarından 150'ye yakın doktor hastane önünde söz konusu olayı protesto etti. Doktorlar, "Biz halkın çocuğuyuz, halk için varız bize sahip çıkın" açıklamasında bulundu.

"ÇOK ŞEHİT VERDİK"
Hastane Yöneticisi Prof. Dr. Mustafa Paç, "Dün akşam maalesef bir hekim arkadaşımıza sağlıkta şiddetin bir örneği daha gerçekleşti. Hasta yakınlarının şiddetine maruz kalan doktorumuzun burnu kırıldı. Bu olayı kınıyoruz, gereken tüm tedbirler alınsa bile birebir ilişkide psikolojik eğilimli durumlarda insanların çalışanlarımıza şiddet uygulaması bizleri üzüyor. En fedakar sağlık çalışanlarına hak etmedikleri bu davranıştan tüm insanların uzak durmalarını istiyoruz. Savcılık soruşturma başlattı, iki kişi gözaltında hukuki süreci titizlikle takip edeceğiz. Zaman zaman bu tür şiddet olayları oluyor, halkımızı duyarlı olmaya davet ediyoruz, tedbirlerin sıkılaştırılması gerek. Bu konuda çıkarılan bir yasa da var, bunu hatırlatmak isterim. Bizler çok sayıda şehit verdik artık bize dokunmasınlar" diye konuştu.

"KENDİMİZİ KİLİTLEDİK"
Aynı saldırıdan hafif yaralı olarak kurtulan Dr. Sefa Sağlam ise kendilerini ameliyathaneye kilitleyerek kurtardıklarını söyledi. Sağlam, "Önceki gün akşam saat 17.40 sıralarında hastanın ölüm haberini vermek için darp edilen arkadaşımızla birlikte hasta yakınlarının yanına gittik. Hasta kalp ameliyatı olmuştu, durumu riskli olan 76 yaşındaki kronik hasta Ö.G. ameliyattan sonra hayatını kaybetti. Oğlu ölümüne inanamadı, o sırada diğer yakınları da toplandı, hemen üzerimize atladılar, arbede oldu. Arkadaşımın burnu kırıldı, ben de kafamdan darp edildim. Yumruk attılar" dedi. Basın açıklamasında bulunan Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Doktor Mine Önal, "Ülkemizde her yıl 30 binin üzerinde sağlık çalışanı darp ediliyor. Yetkililerden bir arkadaşımız ölmeden duruma dur demelerini istiyoruz. Bizi koruyun" diye konuştu.
BİZE ULAŞIN