Ahşap ‘Guernica’ hayranlığı

Ahşap ‘Guernica’ hayranlığı

Pablo Picasso’nun ünlü tablosu “Guernica” Nevzat Özbay’ın elleriyle yeniden hayat buldu. Ahşap yontu ustası Özbay, “Bu eser çok ilgi görüyor” dedi

  • Ankara Başkent
  • Çarşamba 27.07.2017
Nevzat Özbay, Ulucanlar Cezaevi Müzesi kampusunda bulunan Sanat Sokağı'ndaki atölyesinde ahşap sanatı üzerine çalışıyor. Mahallesinde "Ressam amca" olarak tanınan Özbay, ahşaba işlediği resimlerle göz dolduruyor. Sanatçı kendi çizimlerini ve ünlü sanatçıların eserlerini bıçaklarla yontarak ağaca işliyor. Diğer yontu ustalarından da eserlerinde sosyolojik, toplumsal ve tarihsel olayları işlemesiyle ayrılıyor. Bu eserleri içinde Picasso'nun ünlü eseri "Guernica", atölyeyi ziyaret edenlerin takdirini topluyor.

"KABA KUVVET KARŞISINDA PES EDİŞ"
Resmin içeriğini SABAH Ankara'ya anlatan Usta Özbay, "Resmin sağ ucunda, açık bir kapıyla sonlanan bir duvar vardır. Ortada sırtında mızrak olan at, insaniyetin kaba kuvvet karşısında pes edişini sembolize ediyor. Boğanın yanında belli belirsiz gözüken güvercin, barışı temsil ediyor ama olanlara ağlamaktan başka yapabileceği bir şey yok. Atın yanına düşmüş, sürücünün kırılmış kılıcı yenilgiyi temsil ediyor" ifadelerini kullandı. Sanatın tek amacının insanlarda haz duygusu uyandırmak değil, farkındalık meydana getirmek olduğunu da belirten Özbay, kendi çalışmalarında da aynı ilkeye bağlı kaldığını vurguladı. Özbay, resimdeki insanların yüzündeki acının çarpıcı bir şekilde göründüğünün altını çizerek, "Picasso'ya göre sanatçı, insanlığın ve uygarlığın en temel değerlerinin yok edilme tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı bir savaşta kayıtsız kalamazdı. Guernica, insanlığa savaşın yıkıcılığını, yaşanan katliamı, bombaların yaktığı insanları anlatmalıydı. Bu yüzden Picasso resmi iki ay kadar kısa bir sürede bitirdi" şeklinde konuştu.

DARBENİN İZLERİ BEDENİNDE
1980 darbesinin ardından, cunta yönetiminin baskısı ve hapishanedeki işkencelerin sonucunda fiziksel yetersizlikler yaşadığını ifade eden Özbay, "Bunun sonucunda da ellerimi kullanamaz hale geldim. Ellerimi sürekli kullanarak becerilerime yeniden ulaşacağım inancı beni yontuya yönlendirdi. El ve beyin birlikteliğimi kazanarak onurlu yaşamımı sürdürmenin arzusuyla 'ya başar ya öl' direngenliğini oluşturdum" dedi.

Tansu hamarat
BİZE ULAŞIN