Mizgin Ay hedef büyüttü

Mizgin Ay hedef büyüttü

Yıldız Kızlar 100 Metre Dünya Şampiyonu Mizgin Ay, artık daha ileriyi düşündüğünü, olimpiyatlarda derece almak istediğini söyledi

  • Ankara Başkent
  • Çarşamba 27.07.2017
Aslen Batmanlı olan ama ailesiyle birlikte doğduğu günden bu yana Beypazarı'nda hayatını sürdüren şampiyon milli atlet Mizgin Ay, Yıldızlar Dünya Atletizm Şampiyonası'nda 100 metrede altın madalya kazanarak Türk atletizm tarihine geçmesinin ardından konuştu. Artık dünya şampiyonluğu olduğunu ve daha ileriyi düşünmeye başladığını söyleyen Ay, beklemediği bir derece elde ettiğini belirterek, "Erzurum'da 11.58 koştuktan sonra dünya sıralamasında 15. sıraya yükseldim. Şampiyonaya gittiğimizde yanımda antrenörüm yoktu. Kızı ameliyat olduğu için gelemedi. Bugüne kadar onsuz hiçbir yarışta iyi derece yapamadım" diye konuştu. Yarış tarihlerinin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'ne denk gelmesinden dolayı ayrı bir mutluluk duyduğunu, madalyalarını şehit ve gazilerle onların ailelerine armağan ettiğini ifade eden Ay, yarış esnasında yaşadıklarını şöyle anlattı: "Göğsümü çok iyi uzattığım için ben kazandım. Arkamdaki Polonyalı ile çok az bir fark var. Daha önceki yarışlarda korkuyordum, her yarışımda korkmuşumdur ama nedense orada bir rahatlık vardı üzerimde. Gümüş olsun bronz olsun madalya alacağımdan emindim, bir ilk olacaktı, final yarışmak bile bir ilkti. Rahat olduğum için strese girmedim, sadece finişe baktım. Takoza da en geç ben oturdum sanki çok tecrübeliymişim gibi... Rakiplerim sertti, odaklanmıştı ama ben orada şarkı söylüyordum, dans ediyordum."

"FUTBOLU DA ÇOK SEVİYORDUM"
Atletizme nasıl başladığından da bahseden Ay, "7 kardeşiz, bir tek ben spor yapıyorum. Beşinci sınıfta beden eğitimi öğretmenim 'Yarış var' dedi. Okulda erkekleri geçtiğim için hocam beni zorla gönderdi. Yarışta Muhsin (Soysal) hocam 50 metre koşturdu, farklı şeyler de yaptırdı, hepsi iyi çıktı. En iyi sprinte yeteneğim vardı. 50 metrede 8.13'lük bir derece yaptım, kendi yaşıtlarımın en iyisiydi ve son 10 yıldaki en iyi dereceydi. İlk 2 yıl oyun oynadık. Futbol oynamayı da çok seviyordum. Zaten genellikle antrenmanlara gitmez, okulun bahçesinde futbol oynardım. Antrenörüm babamı her gün 'Mizgin gelmedi' diye arıyordu. Babam da her zaman alıp beni stada getiriyordu, böyle başladık antrenmanlara" diye konuştu. Kenya'da dünya şampiyonu olduğu yarışın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisini telefonla aramasından duyduğu mutluluğu dile getiren genç sporcu, şunları söyledi: "Cumhurbaşkanımız aradığında doping kontrolündeydim, birden ayağa kalktım. Derecemi sordu, tebrik etti, ilerideki hedeflerimi sordu. Tek tek söyledim. Dışişleri Bakanı, Gençlik ve Spor Bakanı, Hamza Yerlikaya da aradı."

BABA AY: BİZLERE ÇOK GURUR VERDİ
Mizgin'in babası Cemil Ay ise çok sevinçli olduğunu belirterek, "İnşallah Allah bir kaza, keder vermezse dünya ve olimpiyat şampiyonlukları bekliyoruz. Bayrağımızı dalgalandırması bize çok gurur veriyor" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN