Anıtpark’ta izinsiz yıkım

Anıtpark’ta izinsiz yıkım

CHP’li Çankaya Belediyesi, Anıtkabir alanı içerisinde bulunan Anıtpark’ta yasal olarak bulunması gereken KUDEB ön izni ve denetçisi olmadan yıkıma başladı

CHP'li Çankaya Belediyesi, tarihi sit alanı sınırları içerisinde yer alan Anıtpark'ta yıkım çalışmalarına başladı. Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'ndan hayata geçireceği proje için onay alan Çankaya Belediyesi'nin projeyi inceleyip, denetlemesi gereken Koruma Uygulama Denetim Bürosu'ndan (KUDEM) ön izin belgesi almadığı ortaya çıktı. "Anıtkabir'in tek bir çakıl taşına dokundurtmayız" diyen Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, projeyi yasalara uygun olarak denetlemesi gereken KUDEB'den denetçi talep etmeden yıkımlara başladı.

İŞİN SÜRESİ 120 GÜN
Çankaya Belediyesi, 16 bin metrekare alana sahip Anıtpark'la ilgili geçtiğimiz günlerde 192 revize yapım işi için Park ve Bahçeler Müdürlüğü bünyesinde ihaleye çıkmıştı. İhale bilgilerine göre parkta yapılacak olan çalışmaların 120 gün sürmesi bekleniyor. Anıtpark içerisinde dozerlerle yıkım yapan Çankaya'nın çalışmalarının durdurulup, durdurulmayacağı ise merak konusu oldu. Çankaya Belediyesi'ne bağlı ekipler Anıtpark'ın konser alanı bölümünde yıkımlarını sürdürüyor.

DENETİM İÇİN KURULDU
Ankara Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Başkanlığı'na bağlı olarak çalışan KUDEB, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na göre İl Özel İdareleri, Büyükşehir Belediyeleri ve Bakanlıkça izin verilen belediyeler bünyesinde taşınmaz kültür ve tabiat varlıkları ile ilgili işlemleri uygulamak ve yürürtmek için kuruldu.
BİZE ULAŞIN