SABAH Ankara yazdı yıkım durdu

SABAH Ankara yazdı yıkım durdu

Çankaya Belediyesi’nin Anıtkabir alanındaki Anıtpark’ta yaptığı izinsiz yıkıma, SABAH Ankara’nın haberinin ardından Büyükşehir el koydu. Parktaki çalışmalar Büyükşehir tarafından durduruldu

CHP'li Çankaya Belediyesi geçtiğimiz gün Anıtkabir tarihi sit alanı içerisinde yer alan Anıtpark'a dozerlerle girerek yıkım çalışması başlattı. 16 bin metrekarelik Anıtpark'ı yeniden yapmak için yıkım çalışmasına başlayan Çankaya Belediyesi'ne bağlı ekipler Kültür Varlıkları Koruma Kurulu'ndan proje izni alsa da bu projeyi denetleyecek olan Koruma Uygulama Denetim Bürosu'na herhangi bir resmi başvuruda bulunmadı. Çankaya Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Koruma Uygulama Denetim Bürosu'ndan (KUDEB) ön izin belgesi ve denetçi talebinde bulunmadan sabah saatlerinde Anıtpark'ta yıkıma başladı.

RESMİ TALEP UYARISI
Anıtpark'ın konser alanında yapılan skandal yıkım, SABAH Ankara tarafından gündeme getirildi. SABAH Ankara'nın, tarihi sit alanı üzerinde yapılan yıkımı, "Dokundurtmayız ama biz yıkarız" başlığı ile gündeme taşımasının ardından Büyükşehir Belediyesi olaya el attı. Çankaya Belediyesi'ne konu ile ilgili yazı gönderen Büyükşehir Belediyesi, bölgede çalışma yapabilmeleri için kendilerine resmi talepte bulunmaları gerektiğini hatırlattı.

ÇALIŞMALAR DUR DURUL DU
Büyükşehir Belediyesi ayrıca resmi talebin ardından ön izin belgesi ve proje ile ilgili bir denetçi gönderilene kadar çalışmaların durdurulması talimatını verdi. Öte yandan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş, işe gitmeden maaş aldığı Çankaya Belediyesi'nin Anıtkabir alanı içerisinde yaptığı izinsiz yıkım çalışmasına ses çıkarmayarak göz yumdu. Karakuş, asılsız olarak ortaya attığı, "Anıtkabir imara açılıyor" yalanları ile Türkiye'yi ayağa kaldırmıştı.

TAŞDELEN'DEN İLGİNÇ KUDEB AÇIKLAMASI
Çankaya Belediyesi ise konuyla ilgili dün yaptığı yazılı açıklamada 1. Derece Sit Alanı olan Anıtpark'taki çalışmaların, Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara I Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun onayladığı proje çerçevesinde devam edeceğini savundu. "Çalışmaların Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı KUDEB tarafından da denetleneceği" ifadesinin dikkat çektiği açıklamada Belediye Başkanı Alper Taşdelen, "Aslını bozmadan ve gerekli izinleri alarak Anıtpark'ı adına ve anlamına yakışır bir şekilde yeniden düzenliyoruz" ifadelerini kullandı.
BİZE ULAŞIN