Türkmen aile küçük Nur için yardım bekliyor

Türkmen aile küçük Nur için yardım bekliyor

Türkmen Mulla çiftinin otizmli kızları için ilk etapta 5 bin dolar gerekiyor. Nur, iki yıl içinde tedavi olmazsa iyileşme şansı da kalmayacak

  • Ankara Başkent
  • Cuma 29.07.2017
Irak'taki savaştan kaçarak Ankara'ya gelen ve 6 yaşındaki otizmli kızlarının sağlık sorunları ve maddi sıkıntılarla mücadele eden Türkmen aile, yardım bekliyor. 9 yıl önce evlenen Hüseyin ve Habeeb Mulla çifti, 3 yıl öncesine kadar Irak'ta yaşıyordu. Savaş mağduru birçok aile gibi Mulla çifti de kurtuluşu Türkiye'ye kaçmakta buldu. Ankara'ya yerleşen aile, burada da maddi sıkıntılar ve 6 yaşındaki otizmli kızları Nur'un sağlık sorunlarıyla mücadele etmeye başladı.

YÜZDE 94 ENGELLİ
Ali (2) ve Benan (8) isminde iki çocukları daha bulunan aileye, doktorlar tarafından yüzde 80 otizm ve yüzde 94 engelli olan Nur'un bilişsel gelişiminde de yüzde 70 gecikme olduğu belirtildi. Küçük Nur yaşıtları gibi konuşamıyor, kendisini ifade edemiyor. Kendi başına yemek yemede güçlük çeken ve çoğunu yiyemeyip döken Nur, diğer ihtiyaçlarını da kendi başına gideremiyor. 'Gel', 'git' ve 'otur' gibi çok az sayıda kelimeyi anlayan Nur, çoğu söylenilenleri anlamadığı için iletişim konusunda da büyük sıkıntı yaşıyor. Baba Hüseyin Mulla, aylardır kızının tedavi olabilmesi için uğraştığını, doktorlara gittiğini ve bütün hastaneleri dolaştığını söyledi. Mulla, ilk aşamada yapılması gereken tahliller için 5 bin dolar gerekli olduğunu, sonrasında alınması gereken ilacın bir paketinin bin dolar olduğunu belirtti.
BİZE ULAŞIN