Gazilerin yaraları başkentte sarılıyor

Gazilerin yaraları başkentte sarılıyor

Bilkent’teki Gazi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim Araştırma Hastanesi gazilere umut ışığı oluyor. Hem bedensel hem ruhsal tedavi gören gazilerin yüzü gülüyor

Terör örgütü PKK başta olmak üzere darbeci FETÖ ile mücadele ederken gazi olan onlarca kişi Bilkent Gazi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yeniden yaşama dönüyor. SABAH Ankara, imkan ve içerik bakımından dünyada örneği olmayan bu hastanede, gazilerle bir araya geldi. Gazilerimizi ziyaret ettik, hikâyelerini dinlerken tedavileri ve merkezdeki olanakları konuştuk.

BURASI BİZİM EVİMİZ
Yaklaşık 24 yıldır burada tedavi olduğunu belirten gazi Muammer Özdemir (45), "Burada hem bedenen hem de ruhen rehabilite oluyoruz. Ülkemize kapı açmış, bizim gibi yaralı insanların ikinci bir evi" dedi. Bir çatışma sonucunda gazi olduğunu anlatan Özdemir, "Ayak bileğimde kısalma var. Bugüne kadar 9 ameliyat geçirdim, halen tedavim sürüyor. Son bir yılda iki kez ameliyat oldum. Tekirdağ'dan tedavi için buraya geldim. Son 4 aydır yatılı tedavi görüyorum" diye konuştu. Maddi-manevi yıpratan bir süreç yaşadığını kaydeden Özdemir, "En basitinden halı sahada maç yapamıyorsunuz ama gururunuz çok büyük. Burada acı, gözyaşı, sevinç ve umut var. En küçük bir sorunumuzda yanı başımızda devletimiz. Güzel bir komplekste, üst düzey imkanlarla tedavi oluyoruz. Burası bizim can suyumuz. Huzur veriyor. Buraya Ankara ve Türkiye'mizin dört bir yanından ziyaretçilerimiz geliyor. Bizi çok mutlu ediyor bu ziyaretler" dedi.


Musa Erdem Anadolu Lisesi öğrencileri, Gazi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eğitim ve araştırma Hastanesi'ndeki gaziler için moral gecesi düzenledi.

HALKIMIZIN HEDİYESİ
Alanya'dan geldiğini ve iki aydır burada tedavisinin sürdüğünü belirten Tolga Yıldırım (25) da merkezde hayata dönene hatta yeni beceriler kazananlardan. "Burası çok özel bir yer devletimize minnettarız" diyen Yıldırım, "2014'te Türkiye'de Niğde'de ilk DAEŞ saldırısına uğrayan askerlerin içerisindeydim. DAEŞ mensubu bir grubun saldırısı sonucunda ağır yaralandım. 5 ay yoğun bakımda kaldım. Aktif sporcuydum o olayın ardından sporu bıraktım. Buraya gelmeden önce hiç yürüyemiyordum ama şimdi büyük oranda iyileştim. Tedavim hala sürüyor. Derdimizi bilen, anlayan insanlar var, rahatlıyoruz burada. Bizim dünyamız, nefes aldığımız bir yer. Anadolu'nun dört bir yanından vatandaşların bağışı ile yapıldı burası. Türk halkının gazilere hediyesi olan ender bir mekan. Şu anda 100 gazimiz burada tedavi görüyoruz. 9 spor branşında uzmanlar ve Avrupa şampiyonlukları var. Rehabiliteden öte yaşam saçan bir mekan" diye konuştu.

PROTEZİMİ TAKAR GİDERİM
Yıldırım, Türkiye'nin hemen her yerinden her yaştan insanın kendilerine moral ziyaretlerinde bulunduğunu belirterek, "Geçtiğimiz gün de Musa Erdem Anadolu Lisesi öğrencileri bizlere muhteşem bir program hazırlamışlar. Çok duygulandık. Şehitlik bana nasip olmadı gazilik onuruyla yaşıyorum. Bu anlatılamayacak bir onurdur. Devletimizin hainlere karşı verdiği mücadeleyi yakından takip ediyoruz. Tedavimiz sürüyor, ancak devletimiz bize 'Hadi cepheye' derse protezimizi takar gideriz" dedi.
BİZE ULAŞIN