Hastane asansörleri bakıma alınıyor

Hastane asansörleri bakıma alınıyor

Çubuk Devlet Hastanesi’nin asansörlerine “kırmızı etiket” verilmesinin ardından ağustos ayında bakım ve onarım çalışmalarına ihaleyle başlanacağı açıklandı

Ankara'da her gün yüzlerce vatandaşın tedavi gördüğü 106 yataklı Halil Şıvgın Çubuk Devlet Hastanesi'ndeki asansörlerin, yıllık periyodik kontrol sonucunda "güvensiz" olduğu tespit edildi. Başhekimlik, poliklinik, sedye asansörü ve yemekhane asansörü olarak toplam 7 asansöre güvensiz anlamına gelen kırmızı etiket verildi. Asansörlerde yapılan periyodik kontrollerde 32 uygunsuzluk tespit edildi. Asansörlere verilen güvensiz raporu üzerine hastane yönetimi, asansörleri güvenli hale getirmek için 7 Ağustos'ta ihale düzenleyecek. İhaleyi kazanan firma, 60 gün içinde asansörlerde bakım ve onarım çalışması yaparak asansörlerin güvenilir hale gelmesini sağlayacak.

9 BİN ASAN SÖRE KIRM IZI ETİKET
A Tipi muayene kuruluşu olarak 2012 yılından bu yana asansörlerin periyodik kontrollerini yapan Türk Standartları Enstitüsünün (TSE) 2016 yılında 58 ilde 304 belediye ile imzaladığı protokoller çerçevesinde yaklaşık 110 bin asansör kontrolü gerçekleştirdi. Periyodik kontrollerde, yaklaşık 47 bin asansörün can ve mal güvenliği açısından tehlike arz ettiği tespit edildi. Takip kontrolleri sonucunda bu asansörlerin yüzde 60'ı kullanıma uygun duruma getirildi. Asansör Takip Sistemi verilerine göre, geçen yıl Ankara için kırmızı etiketli asansör sayısının 9 bin 856 adet olduğu açıklanmıştı.

30 GÜN İÇİNDE EKSİKLER GİDERİLMELİ
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın 'Asansör Yıllık Kontrol Faaliyetlerinde Görev Alacak Tipi Muayene Kuruluşlarınca Uyulacak Usul ve Esaslara Dair Tebliğine göre, asansörlere; kullanıma 'uygun' anlamında yeşil, 'hafif kusurlu' anlamında mavi, 'kusurlu' anlamında sarı, 'güvensiz ve kullanılması tehlikeli' anlamında kırmızı renkte etiket yapıştırılıyor. Kırmızı etiket alan asansörlerdeki eksikliklerin 30 gün içinde giderilmesi gerekiyor.
BİZE ULAŞIN