Günaydın Başkan!

Çankaya Belediyesi, Anıtpark’ta önce yıkım yapıp sonra Büyükşehir’den izin istedi. Taşdelen’in en başta yapması gereken denetçi başvurusunu da yıkımdan 5 gün sonra yaptığı ortaya çıktı

Günaydın Başkan!
CHP'li Çankaya Belediyesi, Anıtkabir tarihi sit alanı içerisindeki Anıtpark'ta geçtiğimiz Çarşamba günü yıkıma başladı. Anıtpark'ta dozerlerle yıkım yapan Çankaya Belediyesi'nin, Koruma Uygulama Denetim Bürosu'ndan (KUDEB) ön izin belgesi ve denetim personeli almadan yıkıma başladığı SABAH Ankara'nın haberi ile gündeme getirilmişti. Haberimizin ardından başkentte gündem olan izinsiz yıkıma Ankara Büyükşehir Belediyesi müdahale ederek projeyi durdurdu.

KUDEB DENETLEYECEK
Konu ile ilgili hemen bir yazılı açıklama geçen Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, "Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir'in yanında olması nedeniyle 1. Derece Sit Alanı olan Anıtpark'taki çalışmalar, Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara I Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'nun 23.02.2017 tarihli ve 208 sayılı toplantısında alınan 23.02.2017 tarih ve 4108 sayılı kararı ile onaylanan proje çerçevesinde yapılacak. Ankara Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Başkanlığı'na bağlı olarak çalışan Koruma Uygulama Denetim Bürosu (KUDEB)'nun da denetleyeceği çalışmalar kapsamında yapısal herhangi bir malzeme değişikliğine gidilmeyecek" açıklamalarında bulunmuştu.

6 GÜN SONRA YAZI GİTTİ
Ancak gerçeklerin hiç de Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen'in belirttiği gibi olmadığı Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne gönderilen yazı ile ortaya çıktı. KUDEB'in çalışmaları denetleyeceğini belirten Çankaya Belediyesi, izinsiz olarak yapılan yıkımdan tam 6 gün sonra resmi başvuru yaptı. İlk başta yapması gereken işi en son yapan Çankaya Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Dairesi Başkanlığı Plan ve Proje Şube Müdürlüğü'ne yazı göndererek ivedilikle denetim personeli gönderilmesini talep etti.
BİZE ULAŞIN