Festival’in gizli kahramanı: Fen İşleri

7’nci Büyük Ankara Festivali’nin gizli kahramanı olan Fen İşleri Dairesi Başkanlığı, AKM’de 7 bin metrekarelik alanda dev maketler ve eğlence alanları kurdu

Festival’in gizli kahramanı: Fen İşleri
Kısa sürede yüzlerce personelin katılımıyla düzenlenen festival alanında Fen İşleri için ayrılan kısma Ankapark giriş kapısından giriliyor. 32 metre genişliğinde ve 18 metre yüksekliğinde kurulan giriş kapısı, AKM alanının birçok yerinden fark edilebilecek yüksekliğe sahip.

HAREKET EDEN TİMSAH
Alanda birçok farklı faaliyet bir arada yapılabiliyor. Her bir müdürlüğe ait işlerin sunulduğu festival alanında Ankapark başta olmak üzere köylere yapılan köy konağı, Hacı Bayram Veli Camisi, imalatları tamamlanan veya yapımı devam etmekte olan işlere ait maketlerle ziyaretçilere keyifli zaman geçirebilecekleri imkanlar sunuluyor. Küçük bir Ankapark alanının kurulduğu festivalde başkentliler alana hareket eden, ses ve ateş çıkaran "Otorobot"lar arasından giriyor. 5 farklı otorobotun sergilendiği Ankapark bölümünde özellikle çocuklar ilk gördükleri andan itibaren büyük bir heyecanla otorobotların şovlarını izliyor. İçeri girdikten sonra ise "Dinoland" bölümüyle hareket eden dinozorlar ve yine hareket eden timsahla adeta vahşi bir ormanın içerisinden yürünüyormuş hissi uyanıyor. Bu bölüm ziyaretçilerine korkuyla heyecan arasında duygular yaşatıyor. Farklı türlerde dinozorların yer aldığı kısım nesli tükenen yaratıklara yakından bakma ve onları tanıma şansı sunuyor. Alanda yürüdükçe, ziyaretçileri karşılayan farklı oyuncaklarla zamanın nasıl geçtiğini fark edemiyorsunuz.

KONUŞAN AĞAÇTAN ÇOCUKLARA MASAL, BÜYÜKLERE TARİH
Her yaşa hitap eden oyuncakların seçildiği alanda coaster, gondol, dönen çember gibi toplamda 8 büyük oyuncakla küçük çocuklara ve yetişkinlere hitap eden ayrı ayrı gokart pistleri de bulunuyor. Oyun alanlarının yanı sıra konuşan ağaç köşesinde ise çocuklar masal dinlerken, yetişkinlerse Fatih Sultan Mehmet'le hocası Akşemseddin'in konuşmalarının canlandırıldığı köşede animatronik heykellerle geçmişe yolculuk yapıyor.

'FESTİVAL'İN YASAKLANMASI KESİNLİKLE SÖZ KONUSU DEĞİL'
Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "Büyük Ankara Festivali'nin yasaklanması kesinlikle söz konusu değildir" mesajını verdi. Melih Gökçek, Ankara Valiliği'nce "Ağustos ayı boyunca açlık grevi, oturma eylemi, anma toplantısı, konser ve bu gibi toplu etkinliklerin yapılmasının yasaklanmasının" kanun dışı eylemlerle ilgili olduğuna dikkat çekti.
BİZE ULAŞIN